Još jedan velik uspjeh naše poetese Eme Fruk – 1. nagrada Stručnog ocjenjivačkoga suda na 38. Smotri dječjega kajkavskoga pjesništva „Dragutin Domjanić"!

Autor: Administrator , Manuela Jadanec, 23. 10. 2018.

Na 38. Smotri dječjega kajkavskoga pjesništva „Dragutin Domjanić” koja je održana ove subote, 20. listopada 2018. u Svetom Ivanu Zelini, naša poetesa Ema Fruk postigla je izniman uspjeh i osvojila 1. nagradu Stručnog ocjenjivačkoga suda u sastavu: dr. sc. Ivo Kalinski, dr. sc. Božica Pažur i Štefica Kamenarić-Filipović, dr. med.

Na natječaj ovogodišnje Smotre, koja se održava od davne 1971. godine, odazvalo se 87 osnovnih škola iz svih kajkavskih krajeva koje su poslale 477 radova od kojih je njih 79 ušlo u zbornik koji možete prolistati i u našoj školskoj knjižnici. Njih 36 javno je izvedeno na završnoj svečanosti u dvorani Kraluš u Pučkom otvorenom učilištu u Svetom Ivanu Zelini, a naša Ema hrabro je predstavila svoju pjesmu „Sajmišče” i osvojila 1. nagradu Stručnog ocjenjivačkoga suda.

SAJMIŠČE
Ponedelek je jutro.
Dan za sejem
v Dugem Selu.
Pune autov, traktorov
i kamionof žuri se
na sejem.

V prikolicama se vide
pajceki, piceki, kokice.
Nekteri mirno ležiju,
a neki prestrašeno vriščiju.
Se je pune štandov raznih,
sega puno, nema praznih.
Voče, povrče, flanci,
sir, vrnje, jajca,
mela za žganci,
glive, kuruza, krumper.
Si se žure,
neko nekog gurne,
a to ne fer.
Dišiju kobase, kotlovina,
a i cvetja tu ima.

Bliži se poldan.
Sunce je zapržilo,
puno toga se tržilo,
penezi su se brojili.

Zadaća ove tradicionalne godišnje književno-nakladničke manifestacije poticanje je sustavnog rada s pjesnički nadarenom djecom u osnovnim školama kajkavskoga govornoga područja. Trajno visoko pokroviteljstvo Ministarstva kulture te Ministarstva znanosti i obrazovanja, broj sudionika i kvaliteta radova koji se javno izvode i na trajan spomen zapisuju u zbirke Smotri dječjeg kajkavskog pjesništva „Dragutin Domjanić“, čine ovo događanje jednim od najznačajnijih dječjih pjesničkih susreta u Republici Hrvatskoj.

Čestitamo Emi i njezinoj mentorici Manueli Jadanec!