Osmaši u Zagrebu: Znanost, film i božićna svjetla

Autor: Sven Đapa, Josip Vrcić, 10. 12. 2018.

Učenici osmih razreda posjetili su Zagreb 6. prosinca 2018. godine. Prvi dio terenske nastave bio je posvećen Tehničkom muzeju „Nikola Tesla“. Prvi smo put vidjeli neke od njegovih mnogobrojnih izuma. Posjetili smo i Teslin kabinet gdje nam je vodič pokazao neke od njegovih najpoznatijih izuma i pokusa koji su uistinu promijenili svijet i bez kojih bi današnji život bio nezamisliv. Vodič je na početku bio jako ozbiljan, a kasnije čak i smiješan. Kroz predavanje je trebao i dobrovoljce pa nismo samo gledali već i sudjelovali i uz to se dobro zabavili i ponešto naučili. Neki su izumi bili zabavni, a neki bučni i pomalo strašni. Nakon predavanja pješke smo se zaputili prema glavnom trgu gdje smo mogli uživati u čarima adventa. Fritule, kobasice, kuhano vino s cimetom… raznovrsna ponuda koju advent pruža mogla se osjetiti ulicama Zagreba. Svakako se mogao osjetiti komercijalni dio božićnog ugođaja. Nakon razgledavanja adventa zaputili smo se u kino gdje smo gledali film Robin Hood. U filmu se radi o ratom okaljanom križarskom ratniku i njegovom suradniku Foxu koji zajedno podižu pobunu protiv korumpiranog kralja. Upoznali smo se s teškim vremenima u kojima su ljudi nekada živjeli iskorištavani od bogataša. Većini učenika film se jako svidio. Sve u svemu, bio je to jedan lijep dan u kojem smo školske klupe zamijenili životnim iskustvima, upoznavanjem s znanošću i umjetnošću i božićnim ugođajem.

Josip Vrcić 8. c i Sven Đapa 8. d