GRAMATIKA SPAŠAVA SVIJET! – priprema za ispit znanja

Autor: Ivana Budimčić, Sven Đapa, Antonija Ćavar, Dario Agatić, Antonela Šipura, 10. 12. 2018.

Kako bismo unijeli malo zadovoljstva i igre na sat Hrvatskog jezika, učenici 8. razreda trebali su grupnim radom osmisliti društvenu igru pomoću koje možemo ponoviti znanje jezika i pripremiti se za ispit znanja.

Dobili su zadatak da smisle priču u kojoj gramatika može spasiti svijet i zatim tu priču prikazati na ploči za igru. Njihova su rješenja bila vrlo kreativna, a neka i vrlo zabavna: svijet su napali podivljali roboti, meteori i Marsovci, podivljali su vulkani i prijetile su atomske bombe. Jedino je rješenje za spas svijete bilo je naučiti hrvatsku gramatiku.

Ovo su neke od najboljih ideja za društvene igre:

PSIHOLOŠKO RATOVANJE

Godina je 2285. Hrvatska je vodeća država na planetu Zemlji zato jer su se skoro sve ostale države svijeta odavno kolonizirale na druge planete i na tim planetima se nastavile razvijati. Iznenada, vanzemaljci su se pojavili i počeli su uništavati grad za gradom. Nikakva fizička sila kojom su Hrvati raspolagali nije im mogla ništa učiniti. Kada su generali shvatili da im ni metci ni granate ni bombe ništa ne znače, počeli su ih zarobljavati i istraživati njihove psihičke slabosti. Došli su do nevjerojatnih rezultata! Nisu znali zašto, ali najbrže bi ih dokrajčili kada bi im pokušali objasniti gramatiku hrvatskog jezika. Kada se ta informacija proširila medijima, generali su umjesto vojnika poslali četiri jezikoslovca na prvu liniju obrane. Jezikoslovci su postali narodni heroji!

GRAMATOPIJA

U modernom svijetu svi su narodi počeli zaboravljati svoj jezik i gramatiku, pa tako i Hrvati. Na Zemlju su došla bića s Marsa koja su nametala svoj jezik svima. U početku je to bilo bezazleno i zanimljivo, no na kraju je postalo opasno - svatko tko bi propričao marsovski bio bi otet i odvezen na Mars, a tamo bi postao sluga Marsovcima. Naime, nije dugo prošlo i već su svi zaboravili sve jezike osim marsovskog pa su stoga bili prisiljeni pričati marsovski. Spašeni od ropstva bili bi samo oni koji bi se sjećali gramatike svog jezika. Svi su se trudili naučiti je ponovno, no sve su knjige i zapisi bili davno izgubljeni. Na sreću nas Hrvata, ostao je jedan stari mudrac koji je još uvijek znao gramatiku hrvatskog jezika. Živio je na najvišem vrhu Velebita. Svatko tko je htio naučiti gramatiku, te se tako spasiti, trebao je skupiti puno hrabrosti i odvažnosti da krene na put prema mudracu. Mnogi i jesu. Zaigraj ovu igru, popni se na vrh Velebita, pronađi mudraca i nauči gramatiku.