Županijsko natjecanje "Čitanjem do zvijezda"

Autor: Ivana Kosko, 19. 2. 2019.

U četvrtak, 14. veljače 2019. u OŠ Rugvica održano je županijsko natjecanje Čitanjem do zvijezda. Ovo natjecanje  jedan je od projekata Hrvatske mreže školskih knjižničara, a osnovni cilj je potaknuti ljubav učenika prema čitanju kako ono ne bi bilo obaveza, već užitak.

Učenici se natječu u dvije kategorije:  kategoriji znanja i izrade plakata. Ovogodišnja tema natjecanja je Ljeto priča priče, a učenici su trebali pročitati tri knjige povezane tom temom: Vezanje tenisica s jednom nepoznanicom Julijane Matanović, Ljeto na jezeru Čiču Jasminke Tihi-Stepanić  i Blizanke Ericha Kästnera. U ovom županijskom natjecanju sudjelovalo je 13 škola, odnosno 43  učenika i 21 mentor.

U kvizu znanja od 13 ekipa dalje na državno natjecanje idu dvije najbolje ekipe: OŠ Eugena Kvaternika iz Velike Gorice (učenici: Paula Pfeiffer Rimac, Anton Pfeiffer Rimac i Ana Baćak; mentorice: Davorka Facko-Vnučec i Jasminka Tihi-Stepanić) i ekipa OŠ Gradec iz Gradeca (učenici: Elena Kalinski, Petra Tomičić i Kjara Kalinski; mentorice: Biljana Matišić i Sanja Ivanković Šutić). U kategoriji izrade i prezentacije plakata od ukupno 8 prijavljenih, na državno natjecanje plasirali su se iz Ema Fruk (mentori: Ivana Kosko i Robert Samardžić) OŠ „Stjepan Radić“ iz Božjakovine i  Ema Gazić (mentorice: Kristina Prilika i Nataša Duvnjak) OŠ Đure Deželića iz Ivanić-Grada.

Ekipa naše škole (učenice: Lea Lončar, Lorena Cvitkušić i Anđa Jukić; mentorica Ivana Kosko) plasirala se na vrlo dobro 6. mjesto.

Nakon pismenog i prezentacijskog dijela učenici su prisustvovali i književnom susretu s autoricom romana Ljeto na jezeru Čiču – gospođom Jasminkom Tihi-Stepanić te tako imali priliku upoznati autoricu jednog od pročitanih romana i popričati s njom.