Trećaši uče iz povijesti svoga zavičaja

Autor: Marija Bićanić, 19. 2. 2019.

Pametni uče iz povijesti. Tako smo i mi trećaši danas, 19. veljače 2019., obišli svoj zavičaj u potrazi za kulturno-povijesnim spomenicima. Nismo morali dugo tražiti. Jedan kulturno-povijesni spomenik nam je jako dobro poznat. Radi se o našoj župnoj crkvi. U njoj nas je dočekao svećenik koji nam je ispričao puno povijesnih činjenica o Crkvi sv. Brcka biskupa. Pokazao nam je i neke vrijedne slike u župnom dvoru.

Nakon toga smo pogledali Kapelu Blažene Djevice Marije gdje smo se i fotografirali. Prava je šteta što taj neprocjenjivi spomenik kulture propada, nagrižen zubom vremena. Ipak, tješi spoznaja da se barem popravio krov Kapele. Nadamo se da će tako ipak usporiti propadanje ovog bisera kulture našeg lijepog mjesta.

Diskutirali smo o tome  što znači natpis „Pučka škola“ na staroj, oronuloj zgradi.

Saznali smo da je puk = narod, odnosno da je u toj zgradi bila osnovna škola.

Stoji tu više od stotinu godina i pomalo se srami jer su ju zaboravili i njeni đaci i njihovi potomci.

Prošli smo našim blagorodnim vinogradima i susreli puno vrijednih ljudi u proljetnim radovima.

I tu smo naišli na kulturno-povijesne spomenike,  stare, drvene kuće.

Stare su i preko stotinu godina, ali se ponosno ističu kao da govore:“ Nije sve od danas. Imamo mi što ponuditi i poučiti vas mlade“.

Zato, osvrnite se oko sebe, povijest je najbolja učiteljica.

Ne počinje sve danas.