ŽUPANIJSKO NATJECANJE-IZLOŽBA LIK 2019.

Autor: Ivana Kosko, Ivana Budimčić, 13. 3. 2019.

Osnovna škola „Stjepan Radić“ u Božjakovini bila je domaćin županijskog Natjecanja – izložbe učenika osnovnih i srednjih škola iz područja vizualnih umjetnosti i dizajna - LIK 2019. održanog u ponedjeljak,11. veljače 2019. godine. Tema ovogodišnjeg LIK-a bila je ekologija i učenici su morali samostalno izraditi plakat s tekstualnom i likovnom porukom o zaštiti ugroženih vrsta svoga kraja.

Živi je svijet našega planeta raznolik, poseban i važan. Živimo u vremenu kada je ugrožen više nego ikada u povijesti naše planete. Čovjekova ambicija za brzim napretkom i razvitkom pokazuje svoje negativne strane. Pred čovjekom je stoga borba za očuvanjem okoliša i zaštitom ugroženih životinjskih vrsta, a ovogodišnji LIK pokazuje da važno mjesto u toj borbi ima i umjetnost.

Povjerenstva su ove godine zaprimila 120 radova za osnovne škole i 11 radova za srednje škole. Izabrana su tri rada za osnovne i tri rada za srednje škole koji se predlažu za državnu razinu natjecanja u Rijeci.

Za osnovnu školu izabrani su radovi Anite Šiljak (OŠ Kardinala Stepinca, Krašić), Josipe Balšić (OŠ Stjepan Radić, Božjakovina) i Leone Nastasić (OŠ Ljudevita Gaja, Zaprešić). Za srednju školu izabrani su radovi Laure Prelec (SŠ Srednja škola Dragutina Stražimira, Sveti Ivan Zelina), Leone Kolaković (SŠ Ivan Švear, Ivanić Grad) i Marine Marković (SŠ Ivan Švear, Ivanić Grad).

Uz radove predložene za državno natjecanje stručno je povjerenstvo odabralo još 18 uspješnih radova učenika osnovnih škola i četiri rada učenika srednjih škola. Svi radovi zajedno su činili Županijsku izložbu LIK 2019.

Na natjecanju smo uz sudionike ugostili i važne gošće – voditeljicu Odsjeka za kulturu Zagrebačke županije gđu Jadranku Dujić Frlan i kustosicu Samoborskog muzeja gđu Gordanu Remussini. Gošće su kasnije sudjelovale na sastanku u školi održanom zbog provedbe međunarodnog projekta Umjetnost bez granica 2019.

Na županijskom Natjecanju – izložbi osim rada Josipe Balšić vrlo zapaženi i uspješni bili su i radovi naših učenica Elizabete Abramović i Daniele Frulje.

Čestitamo svima i želimo im puno uspjeha u daljnjem natjecanju!