5. SAJAM DOBRIH NASLOVA

Autor: Ivana Kosko, Ivana Budimčić, 2. 4. 2019.

Sajam dobrih naslova još je jedan od projekata naše školske knjižnice osmišljen kako bismo probudili kod svojih učenika ljubav prema knjizi i čitanju. Ovo smo događanje, kao i književni susret sa spisateljicom Sanjom Pilić, organizirali u Tjednu dječje knjige, čime smo željeli pridonijeti manifestaciji i promidžbi knjige i knjižnica. Malo otvorenje izložbe i dodjelu nagrada, koje je uljepšao naš školski zbor i njihova voditeljica Ksenija Knapić, održali smo 2. travnja 2019. godine u školskom predvorju.

Na Sajam su se prijavili kreativni dobrovoljci kako bi izradili plakate posvećene njihovim omiljenim knjigama. Jedini je zahtjev pri izradi bio da budu kreativni i da se na plakatu vidi o kojoj se knjizi radi. Ove se godine na natječaj prijavilo više od 40 učenika iz različitih razreda. Neki su radili u paru, a neki samostalno i tako su nastala 34 plakata. Svaki je od njih poseban i u svaki je uloženo mnogo truda. Ovogodišnje povjerenstvo, kojem ovim putem još jednom zahvaljujemo, imalo je ove godine pune ruke posla, a sačinjavali su ga: Lada Grdan, školska knjižničarka u OŠ Josipa Zorića i velika ljubiteljica svih vrsta umjetnosti, Predrag Topić, ravnatelj Gradske knjižnice Dugo Selo i Martina Gracin, učiteljica likovne kulture u OŠ „Ivan Benković“ i akademska umjetnica.

Budući da je bilo jako puno dobrih plakata, a nagrada samo 6, organizatori su prvo odlučili nagraditi neke učenike posebnim nagradama. Podijeljene su tako nagrade za uloženi trud, za kreativnost te za umjetnički zanos.

Nagrade za plakate koje je žiri odabrao kao najbolje podijeljene su u dvije kategorije – kategorija Maleni (3., 4., i 5. razred) i kategorija Veliki (6., 7. i 8. razred).

Slijedi tablica nagrađenih plakata.

Nagrađeni učenici

Gabrijela Božić i Emanuela Šipura

A. Puškin, Bajka o ribaru i ribici

Mia Novačić i Laura Stipić

B. Čopić, Ježeva kućica

Dora Šotić i Lucija Lukačević

M. Lovrak, Vlak u snijegu

Margareta Đuras

Sven Đapa

J. K. Rowling, Harry Potter i kamen mudraca

Josip Vrcić

posebne nagrade organizatora

Štefani Tokić

Ema Fruk i Ana Jurković

Fran Klarić i Dorotea Matić

Ž. Hercigonja, Tajni leksikon

Učenici koji su osvojili prvo mjesto dobili su ulaznice za kino predstavu po svom izboru, a ostali paketiće slikarskog pribora koji će im pomoći da nastave biti kreativni čitatelji. Zahvaljujući ravnatelju Gradske knjižnice Dugo Selo g. Topiću, svi nagrađeni dobili su i besplatnu godišnju članarinu u Gradskoj knjižnici.

Čestitamo svima i vidimo se dogodine na još jednom Sajmu dobrih naslova.