Projekt: Pišem priču, čitam priču

Autor: Ivana Kosko, Ivana Budimčić, 8. 3. 2022.

Dragi naši učenici,

mi HITNO trebamo priču! Trebala bi to biti priča za djecu, recimo djecu 8-12 godina. Oni sada vole priče s junacima, tajnama, novim svjetovima i fantastičnim bićima. Vole i ljubavne priče i detektive. Vole životinje i slatkiše. I videoigre. U priči može biti princeza i zmajeva, ali ne mora - mogu to biti neki naizgled sasvim svakodnevni likovi.

Priče bi trebale imati prepoznatljive poruke. Neke od njih su:

Čitanje nas vodi u nove svjetove.

Od čitanja se raste iznutra.

Kad se male ruke slože, sve se može.

Važno je slušati roditelje.

Nije lijepo rugati se drugima (zaštiti svog prijatelja).

Prijatelji su najveće blago.

Samo se srcem ispravno vidi, bitno je očima nevidljivo.

Glazba je nešto u srcu.

Pravi život bolji je od videoigre.

Ili neke druge kojih se ja sad ne mogu sjetiti.

Priča može biti fantastična, ljubavna, školska, kakva god želite, i ne bi trebala biti duža od jedne stranice u word dokumentu.

Dvije najbolje priče sudjelovat će u projektu Pišem priču, čitam priču i čitat će se u školama naše županije. Djeca će crtati ono što čuju u priči, glumit će i pisat će svoja razmišljanja o priči.

Možete raditi u paru ili sami. Rok za predaju priče je 31. ožujka 2022. Možete nam je donijeti u knjižnicu ili poslati na mail: knjiznica.bozjakovina@gmail.com . Uživajte u otkrivanju vlastitog svijeta!

Kako napisati priču?

1. Razmislite o fabuli. Što će se u priči događati? Koliko likova će imati?

2. U uvodu priče upoznajte nas s mjestom radnje i s likovima. Gdje smo? Što se čuje? Što miriše? Je li hladno? Tko je naš lik? Kako izgleda? Što želi? Muči li ga nešto?

3. U zapletu priče glavni je, uzbudljivi događaj u kojem sudjeluje naš glavni lik i sporedni likovi. Može biti i više glavnih likova, neka dječja skupina ili dva prijatelja. Možda naš lik pronalazi uplakanog vanzemaljca ili neobičnu djevojčicu, ili tajnu poruku, izgubljenu narukvicu, neobičnu knjigu ili pismo… I događa se... pustolovina! Nekom treba pomoći, nešto otkriti, nešto naučiti, pronaći prijatelja, sjetiti se bake, razumjeti neki gubitak, prepoznati vrijednost prijateljstva ili brata ili vidjeti dosadnu, malu sestru u sasvim novom svjetlu…

4. I na kraju, sretnom kraju, pitajte svog čitatelja je li nešto naučio. Ili iznesite neki svoj zaključak… Ili zamolite čitatelja da smisli svoj vlastiti kraj, da promijeni sve ono što mu se u priči ne sviđa. Možete što god hoćete, ipak je to vaša priča.