ZADRUGARI U ILOKU I LOVASU

Autor: Marija Flanjak, 5. 10. 2016.

U Ilok, najistočniji grad Lijepe Naše, i Lovas na trodnevni izlet putovali su i naši zadrugari -  Marin Lučić, učenik 8.d i Mario Marjanović, učenik 7. b u pratnji Marije Flanjak, učiteljice hrvatskoga jezika. Bio je to Međužupanijski susret zadrugara, a domaćin je bila OŠ „Lovas“.

Putovanje je trajalo 22. - 24. 9. 2016. Polazak je bio s Autobusnog kolodvora Zagreb u 6:00 sati. Tijekom putovanja autobus je stajao na nekoliko mjesta kako bi nam se pridružili i drugi zadrugari. Na putu do Iloka pratila nas je kiša. Prolazeći kroz Vukovar, voditeljica puta nam je pričala kako se pola Vukovara nalazi u Slavoniji, a pola u Srijemu. Usput nam je pokazala gdje se nalazi Ovčara, Hangar...Trpinjska cesta... Prolazeći kroz brežuljkasti vinograda pun kraj, stigli smo pred SŠ „Ilok“. Kiša je prestala. Uz srdačnu dobrodošlicu, odmah smo krenuli u berbu grožđa. Nakon toga obišli smo školski vinski podrum.

Odrasli su degustirali vino. Saznali smo nešto vrlo zanimljivo – njihovi učenici poljoprivrednoga smjera sami proizvode vino (oko 50 l). Svjetski poznata vina Graševina, Traminac, Capistran..., način proizvodnje... o svemu smo čuli od stručnjaka za vina. Osim vinograda imaju voćnjake i povrtnjake u plastenicima. Sve što proizvedu , prodaju. Put nas je dalje vodio do škole domaćina – OŠ „Lovas“.

Lijepo su nas dočekali, predstavili „Male mrave“, svoje zadrugare, svoju školu i priredili izložbu i priredbu. Za učenike je pripremljen ručak i aktivnosti. Potom su učenici smješteni kod učenika domaćina. Odrasli su smješteni u hotelski kompleks „Stari podrum“ u Iloku. Drugi dan smo obišli Iločki podrum, Muzej grada Iloka, crkvu sv. Ivana Kapistrana i vozili se turističkim vlakićem do Principovca, ljetnikovca obitelji Odescalchi, kojoj je taj posjed darovao car Leopold kao znak zahvalnosti za sudjelovanje u borbi protiv Osmanlija. Muzej je po broju eksponata najveći u ovom dijelu Europe. Izložena je povijest od prapovijesti do suvremenog doba, i na kraju prekrasna etno-zbirka. Crkva sv. Ivana Kapistrana jednobrodna je barokna crkva koju su izgradili franjevci. Saznali smo o veličini toga talijanskog pravnika koji se zaredio kao franjevac i sav svoj život posvetio borbi protiv osvajača Osmanlija. Ljetnikovac Principovac nalazi se na prostranom brijegu iznad Iloka. Ima hotelski kompleks, veliku dvoranu za svečanosti, sportske objekte za elitni sport, uređene bciklističke staze... sve za dušu i odmor. S njega puca pogled na ogromne površine vinograda, Ilok, odnosno na čitavu okolicu.

Treći dan je kraj našeg zanimljivog putovanja. Poslije doručka oprostili smo se od domaćina i krenuli u Zagreb. Nakratko smo se zaustavili kod Vodotornja u Vukovaru, kod Križa na obali Dunava, fotografirali se i krenuli dalje. U Zagreb smo stigli oko 16:00 sati.