TERENSKA NASTAVA: SHAKESPEARE, TORTURA I GLJIVE U TUNELU

Autor: Ivan Jukić, Antonija Ćavar, 20. 10. 2017.

Učenici sedmih razreda sa svojim su razrednicima bili na terenskoj nastavi u Zagrebu gdje su posjetili Muzej torture, Muzej gljiva, izložbu 'Croatia je Hrvatska' u tunelu Grič i Teatar Exit gdje su pogledali predstavu Shakespeare na EXit.

U nastavku pročitajte iscrpan izvještaj učenice sedmog razreda Antonije Ćavar.

Učenici sedmih razreda naše škole su 19. 10. 2017. išli na terensku nastavu na više destinacija u našoj metropoli. Radoznali i uzbuđeni, što zbog druženja s prijateljima, što zbog sadržaja koji imamo vidjeti, krenuli smo put Zagreba oko 13 h i 30 min.

Ubrzo nakon dolaska otišli smo u Tortureum, muzej torture. Inače, na ovom mjestu se nalazi velika zbirka sprava za mučenje koje je čovječanstvo koristilo kroz razne etape povijesti. Ovo tamno i mračno mjesto, puno tih zastrašujućih naprava, više nas je nego iznenadilo. Nekako kao da smo gledajući tu zbirku gotovo mogli doživjeti slike nasilja kroz povijest čovječanstva. I vjerojatno, kao i svi posjetitelji ovog muzeja, negdje se duboko u sebi zapitali odakle čovjeku poriv za biti toliko zastrašujuće okrutan.

Odmah nakon ovog fascinantnog muzeja, s pomalo gorkim okusom u ustima, krenuli smo u obližnji Muzej gljiva. Vjerojatno malo ljudi zna da se tako zanimljiva i velika zbirka od više od 1500 vrsta gljiva nalazi u srcu Zagreba, na Trgu bana Josipa Jelačića. Muzejski vodič i ovaj posebni izložbeni prostor za kratko nas je vrijeme prebacio u jedan potpuno novi, čarobni, šumski svijet. Naravno, sve su te gljive podvrgnute posebnom procesu zbog kojeg izgledaju upravo onako kako izgledaju na svojim staništima. Potrebno je samo paziti na količinu vlage u zraku – previše vlage uništilo bi eksponate..

Nakon razgleda ovog muzeja uslijedila je gotovo jednosatna stanka, kada smo se svi skupa malo odmorili i ponešto prigrizli. Međusobno smo komentirali dojmove koje smo upili tijekom posjeta ovim neobičnim izložbama.

Sljedeći je na redu bio posjet tunelu Grič, koji spaja Mesničku i Radićevu ulicu. Trenutno je ondje postavljena predivna izložba Croatia je Hrvatska - povijest pišemo sami, koja je „povijesni vremeplov u kojem jedni kraj drugih ravnopravno stoje hrvatski velikani i poznati povijesni događaji, uz stare fotografije iz privatnih albuma.“ Cijelom dužinom  oko 350 m dugog tunela postavljeni su razni efekti, poput primjerice kiše, koji pomažu da se u potpunosti doživi priča koju su umjetnici htjeli ispričati.

Ponovno je uslijedio kratak predah, nakon kojeg smo se uputili u kazalište EXit. Tamo smo pogledali urnebesno zanimljivu i smiješnu predstavu „SHAKEspeare na EXit“. Trojica glumaca su nas svojom gestikulacijom i oponašanjem upoznala s Shakespearovim na jako humorističan način.

Prepuni dojmova sa svih mjesta koji smo tog dana posjetili, vratili smo se kućama oko 23 h. Ovaj izlet je bio zanimljiv i poseban, izlet čiji je program bio tako lijepo i bogato osmišljen. Zasigurno ćemo ga dugo pamtiti.

Antonija Ćavar, 7.d