PROJEKT "LAVANDA"

Autor: Bruno Keber, 12. 11. 2011.

Ove je godine Eko grupa započela s novim projektom pod imenom "Lavanda". Ciljevi projekta su upoznavanje učenika s vrijednošću i svojstvima lavande, naučiti ih primjeni lavande u svakodnevnom životu (zamjenjujući pritom kemijska sredstva) i naučiti ih više o uzgoju i njegovanju grmova lavande u školskom vrtu.

Projekt će se realizirati kroz zajedničku sadnju novih grmova lavande u školskom vrtu, izradu različitih ukrasnih predmeta od lavande i s motivima lavande te zajedničko proučavanje i predavanja o svojstvima i primjeni lavande. Evo što učenici kažu o lavandi.

U petak 3.a je izradio miris od lavande.Neki su moji prijatelji skidali cvjetove lavande, a drugi su ih stavljali u vrećice ih ukrasnim trakicama. Nakon toga neki su lijepili papiriće s natpisom: OŠ STJEPAN RADIĆ BOŽJAKOVINA. Ja sam se taj dan osjećala opuštajuće. Lavanda je ljubičaste boje. Upotrebljava se za kreme, parfeme, protiv moljaca, za izradu opuštajućih sprejeva, kao ukras u vrtu…

Katarina Iličić 3. a

Ja sam sa svojim 3.a razredom radila vrećice punjene lavandom.  Treći sat smo crtali lavandu. Učiteljica nam je rekla da lavanda raste do 60 cm. Raste u grmićima i ima vrlo intenzivan miris. Zato se koristi u različite svrhe kao aromatična biljka.  Na primjer : stari ljudi su se kupali u lavandinom ulju, a danas se koriste mirišljave soli, eterična ulja, sapuni, osvježivači prostora i još puno toga. Koristila se i u medicinske svrhe.  Kod nas se najviše uzgaja lavanda na otoku Hvaru.

Lorena Eva Holik 3.a

Lavanda je cvijet. Naš je razred izrađivao male poklončiće od lavande. Osušenu lavandu smo stavljali u platno i vezivali je trakom.  Razredom je vladalo veselje i sreća zbog mirisa lavande koja dobro djeluje na ljude.

Anita Darojković  3.a

Lavanda je ljubičaste boje. Zbog svog mirisa koristi se protiv moljaca. Kad se stavi u ormar mirisat će nam odjeća. Učiteljica je u školu donijela lavandu. Podijelila nas je u dvije grupe. Prva grupa čistila je lavandu. Druga ju je grupa stavljala u male  vrećice i onda ih ukrasnim trakicama. Učiteljica je izdvajala parove učenika da zalijepe papire sa natpisom naše škole. Osjećao sam se jako sretno.

Sadnice lavande