O školskoj knjižnici

Školska knjižnica OŠ "Stjepan Radić" počela je s radom nekoliko mjeseci po otvaranju same škole, koncem studenog 1990. godine. Prva knjižničarka  bila je nastavnica Biserka Fruk. Centar za rehabilitaciju Stančić poklonio nam je i prve knjige, a nešto knjiga poklonila je i škola iz Dugog Sela. Isto tako, među učenicima se organiziralo prikupljanje knjiga. Tijekom idućih godina, fond knjižnice je stalno rastao.Danas fond sadrži oko 9 000 primjeraka raznovrsne građe koja je podijeljena na učenički, nastavnički i AV fond. Unutar fonda mogu se naći lektirni naslovi za osnovnu školu, beletristika, literatura na stranim jezicima, stručna literatura, referentna zbirka, časopisi te zbirka audio-vizualne građe koja prati nastavne sadržaje.

Prostor knjižnice sastoji se od posudbenog odjela u kojem je smještena knjižna i periodička građa, posudbeni pult i prostor za čitanje, te čitaonice sa sedam računala i ormarom u koji je smještena audio-vizualna građa i stare, vrijedne knjige.

Knjižnica je danas informacijsko, medijsko i kulturno središte škole. Učenicima pruža obavijesti i spoznaje bitne za uspješno uključivanje u suvremeno društvo koje se temelji na znanju i informacijama te im omogućuje stjecanje vještina za cjeloživotno učenje, razvija njihovu maštu i kreativnost.

U knjižnici se može čitati, posuditi lektiru, pisati referat, koristiti se Internetom, sudjelovati u radu izvannastavnih grupa (Mladi knjižničari, Fotogrupa i druge grupe koje se sastaju u prostoru knjižnice), sudjelovati u prigodnim radionicama te u planiranju i izvedbi školskih projekata.

MLADI KNJIŽNIČARI

Grupa Mladih knjižničara postoji, s prekidima, već od 1998. godine. Sastaju se jednom tjedno u školskoj knjižnici, a osim toga za vrijeme velikih odmora pomažu knjižničarki donoseći knjige s polica i ulažući ih natrag na njihovo mjesto. Zajedno s knjižničarkom prigodno uređuju pano ispred knjižnice, pomažu pri inventarizaciji i katalogizaciji novih knjiga te sudjeluju u različitim radionicama u knjižnici. Već niz godina sa svojim radionicama sudjeluju i u projektu Dan otvorenih vrata.

Učenici se rado zadržavaju u prostoru knjižnice.