Univerzalna decimalna klasifikacija (UDK) je razvijeniji bibliotečni decimalni klasifikacijski sustav primijenjiv na cjelokupno ljudsko znanje bez obzira u kojem se obliku ovaj nalazio, koji su krajem 19. stoljeća osmislili belgijski bibliografi Paul Otlet i Henri la Fontain.

Belgijanci Paul Otlet (1868–1944) i Henri La Fontaine (1854–1943) osnovali su 1895. g. u Bruxellesu Međunarodni institut za bibliografiju (Institut international de bibliographie), s ciljem izrađivanja bibliografije svih dotada zapisanih ljudskih znanja, bez obzira na vrijeme i mjesto nastanka, ili oblik (pisani dokumenti, slike, zemljopisne karte, muzejski primjerci, video ili zvučna građa, itd.). Za takav su pothvat trebali razrađeni klasifikacijski sustav kakav još nije postojao. Koristeći kao osnovu Deweyjev klasifikacijski sustav, izmijenama i proširenjima istoga stvorili su UDK. Prvo UDK izdanje je objavljeno na francuskom jeziku od 1904. do 1907. g. pod naslovom “Priručnik univerzalnog bibliografskog pregleda”, dok se sam naziv «UDK» javlja već pri drugom, upotpunjenom izdanju, koji je objavljen od 1927. do 1933. godine.

UDK se sastoji od glavnih i pomoćnih tablica, znakova za povezivanje oznaka, abecednog predmetnog kazala i pravila za upotrebu klasifikacijskih tablica.

Glavne tablice

Pojmovno sadrže znanosti, djelatnosti i umjetnosti. Tablice su označene brojevima od 0 do 9 (gdje se broj smatra decimalnim, a ne cijelim). Principom hijerarhije svaka se od 10 glavnih skupina dijeli na 10 podskupina, koje se opet dijele na 10 manje skupina, itd., sve dok se ne dođe do najužih pojmova. Radi preglednosti, stavlja se točka iza svakog trećeg broja, a svaki decimalni broj se izgovara posebno.

Pomoćne tablice

Sadrže elemente koji su zajednički mnogim različitim predmetima. Mogu biti opće ili specijalne. Opće pomoćne tablice se mogu kombinirati sa svim skupinama glavnih tablica, pa se objavljuju kao posebna cjelina, dok su specijalne pomoće tablice vezane isključivo za određene stručne skupine unutar glavnih tablica, pa se tiskaju u okviru istih (oznaka: .0 ili –0/-9).

Kratki pregled

0 Općenito, znanost i znanje. Organizacija. Informacija. Dokumentacija. Knjižničarstvo. Institucije. Publikacije.

1 Filozofija. Psihologija.

2 Religija. Teologija.

3 Društvene znanosti. Statistika. Politika. Ekonomija. Trgovina. Pravo. Vlada. Vojni poslovi. Socijalna skrb. Osiguranje. Obrazovanje. Folklor.

4 [Prazna skupina]

5 Matematika i prirodne znanosti.

6 Primjenjene znanosti. Medicina. Tehnika. Tehnologija.

7 Umjetnost. Rekreacija. Zabava. Sport.

8 Jezici. Lingvistika. Književnost.

9 Geografija. Biografija. Povijest.

Primjer:

821.163.42 - Hrvatska književnost

354.32 - Ministarstvo obrazovanja, znanosti i sporta

028 - Čitanje

Univerzalna decimalna klasifikacija je „proširiva“, slaganjem više elemenata dobivamo detaljniji opis.

8 – Književnost. Jezici. Lingvistka.

82 – Književnost.

821 – Književnost na pojedinim jezicima.

821.16 – Književnost na slavenskim jezicima.

821.163.42 – Književnost na hrvatskom jeziku.

821.163.42-3 – Prozna književnost na hrvatskom jeziku.

821.163.42-31 – Roman, opsežno prozno djelo na hrvatskom jeziku.