KAKO DO NAS?

Krenemo li od zapada (Zagreba) prema istoku, preko Dugog Sela u pravcu Bjelovara, doći ćemo do OŠ”Stjepan Radić” Božjakovina,općina Brckovljani.

Od Božjakovine krenemo prema istoku i na križanju puteva prema Ivanić Gradu i Bjelovaru skrenimo desno.

Prelazimo željezničku prugu na kojoj je željeznička stanica Božjakovina. Prešavši prugu i Zelinski most dolazimo u

selo Gornja Greda ili, kako se još naziva, Lupoglavska greda. Dalje će nas put dovesti u selo Lupoglav.

Od Zagreba je udaljeno otprilike trideset kilometara prema istoku. Istočno od sela protječe rijeka Lonja.

Spominje se prvi put 1334.godine. Kada je selo nastanjeno, teško je reći, ali njegov osnutak svakako pada u doba

prije početka četrnaestog stoljeća. Oko 1578. godine u Lupoglavu je izgrađeno utvrđenje za obranu od Turaka, a pripadalo je Zagrebačkoj biskupiji.

Kretanjem državnom cestom kroz selo, proći ćemo pored društvenog doma, župnog dvora koji je izgrađen 1846. godine te župne crkve bl. Augustina Kažotića, koja je izgrađena 1818.godine i tako ćemo stići pred dvorište četverogodišnje škole, jedne od najstarijih u bivšoj općini Dugo Selo.

Njezina se izgradnja spominje 1831.godine. Gradili su je lupoglavski zidari koji su bili poznati po graditeljskoj stručnosti