2022-03-18 11:57:53

OD SLIKE DO PORUKE, OD UČENIKA DO AKTIVNOG GRAĐANINA

Učenici šestih razreda OŠ „Stjepan Radić“ u Božjakovini u ožujku ove godine sudjelovali su u aktivnostima Erasmus+ projekta pod nazivom P.S. Pokreni solidarnost. Analizirajući ponuđene fotografije, razgovarali su o svijetu koji ih okružuje, o problemima sadašnjosti i problemima budućnosti. Na osnovi njihovih razgovora i radionica pisanja nastale su poruke koje su u obliku razglednica poslane na nasumične adrese u lokalnu zajednicu.

Projekt P.S. Pokreni solidarnost! temelji se na vrlo jednostavnoj zamisli – poruke u boci. Na Međunarodni dan borbe protiv rasne diskriminacije 21. ožujka djeca i tinejdžeri diljem Europe šalju razglednice nasumično odabranim osobama iz telefonskog imenika svoje lokalne zajednice. Na razglednicama se nalaze fotografije koje govore o različitosti, diskriminaciji te vrijednostima kao što su jednakost, solidarnost, pravda i poštovanje, a rad su fotografa i fotografkinja iz Francuske, Poljske, Španjolske, Italije, Slovenije i Hrvatske. Osim fotografije na razglednici se nalazi poruka solidarnosti koju su učenici osmislili na radionici pisanja kojoj je prethodila analiza fotografije s društvenom tematikom. Radionice su se s učenicima provodile tijekom ožujka. Fotografije su odabrane s ciljem podizanja svijesti o različitim problemima u našem društvu. Željeli smo potaknuti mlade na raspravu o različitosti i društvenoj nejednakosti te na razmišljanje o problemima sadašnjosti i budućnosti. S ciljem stvaranja aktivnog građanstva, željeli smo im dati priliku da izraze svoje mišljenje o svijetu koji ih okružuje te im pokazati kako i oni mogu sudjelovati u društvenom dijalogu.  Kroz fotografije i radionice pisanja učenici su imali priliku uočiti da se povijest događa danas i da budućnost ovisi o svima nama.

Ovaj projekt temelji se na građanskom odgoju te umjetničkom i kulturnom odgoju i obrazovanju. Inspiriran je projektom kojeg francuska organizacija La Ligue de l’enseignement provodi gotovo dva desetljeća, a po četvrti put uključene su i škole iz Hrvatske. 

U školskoj godini 2020./2021. godini u projektu je sudjelovalo  oko 23 000  učenika u šest zemalja, od čega 2000  učenika i učenica u Hrvatskoj, a ove godine u ovom međunarodnom projektu, koji provodi nevladina organizacija Centar za mirovne studije, sudjeluju čak 32 osnovne i srednje škole diljem Hrvatske.

Poruke šestaša iz Božjakovine poruke su kojima, poticanjem dijaloga o stvarnosti koja nas okružuje, svijet želimo učiniti boljim mjestom za život za sve. Voditeljice projekta školska knjižničarka Ivana Kosko, pedagoginja Andreja Gregurić Jug te učiteljice povijesti Irena Bebek Glogovšek i Dragica Katić pozivaju vas da promislite i odgovorite na poruke osnovnoškolaca koji žele promijeniti danas kako bismo svi zajedno bolje živjeli sutra.

Neke od poruka s naših razglednica:

Bili smo zajedno, živjeli smo sretno! Sada živimo u strahu. Uistinu nam je teško. Je li prekasno? Hoćemo li uspjeti? Stvarno mi nedostaju ti stari dani. Možeš li nam pomoći?

Zrak je zagađen! Ne možemo disati. Ne vidim te. Lica su nam prekrivena maskama. Ne mogu više izdržati. Sve je gore i gore. Bojim se da se više nikada nećemo vidjeti. Što ćemo poduzeti?

 

Zamisli da ti odjednom postaneš beskućnik. Nemaš ni novac ni mjesto na kojem možeš prespavati. Nemaš ni hrane ni pića. Trebala bi ti pomoć drugih ljudi. Trebamo pomoći jedni drugima. Ne budi sebičan, misli na druge.

Ja sam volonter. Obožavam pomagati onima kojima je pomoć potrebna. Volim usrećivati ljude. Ako je netko drugi sretan, sretan sam i ja. Nadam se da će u budućnosti biti više volontera. Možda i ti postaneš jedan od njih! Dobro se dobrim vraća.

 

 

 

Osnovna škola "Stjepan Radić" Božjakovina