preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Stjepan Radić" Božjakovina

Aktivnosti

Predstavljanje projekta: PUŠENJE NIJE COOL!

Autor: Dragica Katić, 15. 5. 2013.

Učenici naše škole ove godine sudjeluju na Državnom natjecanju projekata iz područja Nacionalnog odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo 20. svibnja  u Zagrebu.

Predstavljamo  se projektom: Pušenje nije cool! U nastavku pročitajte na koji ćemo način predstaviti projekt.

Izbor i istraživanje problema

Tema koju smo jednoglasno izabrali za naše istraživanje je Pušenje nije cool.

Pod pojmom «pušenje» podrazumijevamo udisanje dima zapaljenog lišća duhana u cigareti, cigari ili luli.

Odlučili smo se za ovu temu svjesni činjenice da učenici na putu u zrelost često upadaju u zamku ovisnosti, a prva droga s kojom se najčešće susreću i koja im je najdostupnija je nikotin.

Na istraživanje nas je potaknula i činjenica da je već početkom školske godine nekoliko učenika petih, sedmih i osmih razreda uhvaćeno kako puše u neposrednoj blizini naše škole. Neki su od njih su tijekom školovanja pokušali pušiti u muškom WC-u i najčešće prolazili nekažnjeno. Naše učenike često i na cesti susrećemo s cigaretom u ruci.

Pratili smo medijske informacije o ovom problemu putem tiska, televizije, Interneta i proučavali stručnu literaturu.

Istraživanja pokazuju kako ne samo da raste učestalost pušenja među adolescentima, nego je dob u kojoj se zapali prva cigareta sve niža . Zabrinjavaju i upozoravaju članci u novinama i na Internetu koji glase:

«U Hrvatskoj je u prosjeku svaka treća osoba pušač, a posebno je zabrinjavajući podatak o pušenju kod školske djece.

U Hrvatskoj je četvrtina mladih prvi put pokušalo pušiti u dobi od 10 godina, a 40% mladih koji zapale prvu cigaretu do 14. godina postati će i ostati ovisnici.»

Pušenje predstavlja sve veći zdravstveni i društveni problem, naročito među školskom populacijom.

Istraživanja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo pokazuju da djeca najranije počinju pušiti  već dobi između 10 i 12 godina. Postavlja se pitanje zašto mladi puše usprkos tome što su barem donekle informirani o štetnosti pušenja.

Proveli smo anketu među učenicima naše škole od 4. do 8. razreda i odlučili doznati , koliko učenika puši i zašto, kada su počeli pušiti , te jesu li dovoljno informirani o mogućim posljedicama. Analiza ankete pokazala je da od ukupno 474 ispitanih učenika redovito puši 15 učenika, a ponekad 26. Njih 54 su naveli da su probali pušiti, barem jednom 95 učenika, a 40 učenika par puta. Doznali smo i da neki učenici puše već u četvrtom razredu. Anketa pokazuje da 282 roditelja puši , a ne smijemo zaboraviti da su prvi djetetovi uzori sami roditelji.

Razlozi zbog kojih  naši učenici a i mladi počinju pušiti su: potreba da se bude «cool» kao stariji dečki i cure, radoznalost, imitiranje, neinformiranost, loše ocjene, stres u školi, obiteljski problemi, nedostatak komunikacije, pritisak okoline i vršnjaka.

Rezultati ankete ne trebaju nas previše iznenaditi ako se zna da je pušenje u našoj sredini najčešće prihvaćen oblik ponašanja i lako dostupan izvor ugode. U prilog tome ide i činjenica da učenici bez zapreka kupuju duhanske proizvode u obližnjim trgovinama oko naše škole i u mjestima gdje žive .

Smatramo da se u našoj školi govori o problemu pušenja, ali nedovoljno. Proučavajući planove rada razrednih odjela od 5. do 8. razreda do uvođenja Zdravstvenog odgoja uočili smo da se samo u 2 - 3 odjela razgovaralo se o zdravom životu - u ostalim odijelim niti jedan sat nije bio posvećen ovisnosti.

Zato se i ne čudimo što mladi počinju pušiti cigarete u sve ranijoj dobi i što najčešće misle da je to cool.

Moguća rješenja problema

U sljedećem dijelu predstavljanja upoznat ćemo vas s drugim korakom i mogućim rješenjem problema, mjerama javne politike, te kako su te mjere utjecale na rješavanje ovog problema.

Napravili smo intervju s ravnateljem i pedagoginjom, a oni su nam potvrdili da problem pušenja kod mladih postoji i da naša škola organizira različita predavanja na tu temu.

Doznali smo da su tijekom ove školske godine održana dva predavanja o problemima ovisnosti u studenom 2012. i to s naglaskom na drogu, ali samo u šestim razredima. Učenici i roditelji slušali su predavanja policijskih službenika i popunjavali anketu, ali prigodu za raspravljanje o problemu pušenja baš i nisu imali.

Smatramo da to nije dovoljno te da treba stalno educirati mlade osobe, roditelje i širu društvenu zajednicu o štetnosti prvo cigareta pa tek onda opojnih droga.

Zakonske odredbe su jedna od mjera kojima se pušenje kod mladih nastoji spriječiti. Tako su u Hrvatskoj na snazi dva zakona i to Zakon o zaštiti na radu i Zakon o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda. Čl. 11. jasno kaže: Zabranjuje se prodaja duhanskih proizvoda osobama mlađim od 18 godina.

Čl. 27. Novčanom kaznom od 30.000,00 do 150.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako prodaje duhanske proizvode osobama mlađim od 18 godina (članak 11. stavak 1.)

Zakon o zaštiti na radu navodi: Prostori za pušenje nisu dopušteni u prostorima u kojima se obavlja zdravstvena djelatnost i djelatnost odgoja i obrazovanja.

Postoje kvalitetni zakoni, no problem je u njihovu provođenju. Zabrana pristupa duhanskim proizvodima jedan je od ključnih koraka za sprječavanje pušenja kod djece, stoga je upravo savjesno ponašanje trgovaca i ugostitelja od presudne važnosti.

No, očito je da trebamo otići i korak dalje od same zabrane pušenja. Škola bi trebala biti prostor promicanja zdravijeg načina življenja gdje cigaretama nije mjesto, a potporu tome trebali bi dati sami profesori, roditelji i školsko osoblje.

Na nivou Hrvatske ne postoje akcijski planovi ili strategije za suzbijanje konzumiranja cigareta.

Potrebno je izraditi jedinstveni nacionalni i lokalni akcijski plan za prevenciju ovisnosti o cigaretama kod osnovno- i srednjoškolske populacije, te osigurati financijska sredstva za njegovo provođenje.

Podržavamo Zagrebačku i Krapinsko-zagorsku županiju koje su prepoznale važnost rane prevencije ovisnosti djece o cigaretama, alkoholu i opojnim drogama. No većina akcijskog plana ostala je samo na papiru.

Za daljnji iskorak i prevenciju odvikavanja od nekih oblika „poroka“ potrebno je osigurati i novac i stručnjake.

Barem dio političkih struktura, „gospodara novca“, trebao bi, umjesto trošenja novca na neke manje važne stvari, taj novac uložiti u prevenciju pušenja.

Provođenje svakog oblika edukacije i prevencije je dobrodošlo i trebalo bi se provoditi kontinuirano za sve ovisnosti, a ne samo za opojne droge.

Nužno je intenzivnije i kvalitetnije provođenje Zdravstvenog odgoja u školama koje bi rezultiralo poželjnim promjenama ponašanja djece i mladeži. Zato pozdravljamo uvođenje Zdravstvenog odgoja kao zasebnog predmeta u nastavu, ali u većem broju sati i ne samo kroz sate razrednog odjela.

Postoje i obvezni dijelovi školskog programa na satima vjeronauka i biologije, no samo kroz dva sata tijekom školske godine u 5. i 7. i 8.razredima, što smatramo nedovoljnim.

Ovisnost o duhanu jedna je od najrasprostranjenijih ovisnosti, a šira društvena zajednica se dosada nije primjereno borila protiv te ovisnosti.

 

Najbolji pristup rješenju problema

O problemu pušenja u našoj školi se nedovoljno govori. Slijede naši prijedlozi o najboljim pristupima rješenju problema.

 - Potrebna je stalna edukacija svih dobnih skupina odnosno cijeloživotno učenje kao najvažniji element.

Nije problem u mladima, nego u odraslima koji ih odgajaju. Od velike je važnosti da i roditelji i učitelji pravovremeno razgovaraju s djecom i rade na osvještavanju činjenice da u pušenju ništa nije cool.

- U školi treba planirati veći broj sati na temu pušenja kroz sate razrednih odjela.

 Omogućiti učenicima da na radionicama raspravljaju, iznose svoja mišljenja i stavove, razviju samopouzdanje, toleranciju, prijateljstva kako bi sami pridonijeli boljoj slici sebe kao i drugoga.

- Poticati učenike na zdrave životne navike s naglaskom na negativan stav prema svim oblicima ovisnosti.

 -Stalna edukacija svih dobnih skupina učenika u svim područjima dječjeg razvoja kroz predavanja, kreativne radionice, predstave, igrokaze i prezentacije.

-Neophodna je i kvalitetnija edukacija roditelja jer djeca unutar obitelji od najranije dobi uče, stječu znanja, stvaraju navike i stavove prema zdravlju.

- Potrebno je organizirati okrugle stolove za roditelje i stručnjake, radionice za roditelje na roditeljskim sastancima na kojima će se roditelje educirati o ovom problemu.

 Potrebno ih je ojačati u njihovoj roditeljskoj ulozi i pomoći im da budu što odgovorniji i kvalitetniji roditelji. Treba dati roditeljima smjernice koje se odnose na stil odgoja i informirati ih o problemima i ponašanju adolescenata i prepoznavanju ovisnosti, kako bi znanjem osigurali autoritet u razgovoru s djecom.

- Svake godine u našoj školi obilježavati Dan bez pušenja 31. svibnja, a u Mjesecu borbe protiv ovisnosti od 15. studenog do 15. prosinca organizirati tematski dan gdje bi bili uključeni svi učenici i djelatnici škole kroz radionice, igrokaze, prezentacije te organizirati predstavljanje uradaka.

- Izradom i dijeljenjem različitih letaka educirati građane o pušenju maloljetnih osoba kao ozbiljnom društvenom problemu. Primjer takve edukacije je kampanja Hrvatske obrtničke komore «Činim dobro - ne prodajem cigarete maloljetnicima» koja ima cilj informirati svoje članove, trgovce i ugostitelje o zakonskoj obvezi koja zabranjuje i sankcionira prodaju duhanskih proizvoda djeci.

- Primjenjivati Pravilnik o pedagoškim mjerama i kazniti učenike koji puše u školi i dvorištu škole. Na svaki nagovještaj neprihvatljivog ponašanja treba brzo i djelotvorno reagirati.

- Na početku školske godine učenicima pročitati cjelovit Pravilnik o kućnom redu, a ne skraćenu verziju, kako se ne bi dogodilo da učenici nisu znali da ne smiju pušiti u neposrednoj blizini škole.

- Projekt predstaviti razrednim i predmetnim aktivima naše škole, Vijeću roditelja, Vijeću učenika, na roditeljskim sastancima i satima razrednih odjela kako bi u zajedničkom dijalogu napravili pozitivne pomake u izgradnji zdravog društva.

 

Plan djelovanja

Kako bi smo što bolje pristupili rješenju ovog problema krenuli smo u akciju edukacije učenika naše škole te šire društvene zajednice da u pušenju ništa nije cool.

- Održali smo radionice na satima razrednog odjela u svim razredima od 6. do 8. na temu „Prevencija ovisnosti - Rizične situacije“ te radionice „Izazovi i izbori“ i „Odolijevanje pritisku vršnjaka - zauzimanje za sebe“ u petim razredima.

Poučavali smo naše učenike kako odoljeti pritisku vršnjaka, donijeti pravu odluku i reći ne pušenju. Radionice su održavali učenici uključeni u projekt, a uz pomoć voditelja projekta.

- Pokrenuli smo likovnu radionicu za učenike naše škole koji su sudjelovali u izradi edukativnog plakata na temu Pušenje nije cool! «Reci ne pušenju», te ga izložili u hodniku škole gdje je izazvao veliku pažnju i roditelja i učenika.

- Potaknuli smo novinarsku grupu da u školskom listu «Putokazi» pišu o našem projektu i objave rezultate ankete o pušenju u 7. i 8. razredima. Objavljeno je i nekoliko učeničkih članaka na tu temu. Listajući izdanja ranijih časopisa doznali smo da se u njima do sada nije pisalo o ovom problemu ovisnosti.

- U dogovoru s ravnateljem poslali smo elektronsku poruku Državnoj inspekciji rada i obavijestili ih o našem istraživanju, rezultati kojeg su pokazali da se svakodnevno krši Zakon o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda prodajom cigareta maloljetnicima u trgovinama.

- Obilježili smo i Mjesec borbe protiv ovisnosti od 15. studenog do 15. prosinca izradom plakata koji je bio izložen na oglasnoj ploči knjižnice s porukama što sve možemo raditi umjesto da pušimo cigarete.

-Na naš prijedlog u razgovoru s ravnateljem dobili smo podršku i odobrenje da za sljedeću školsku godinu u Godišnji program rada škole predložimo jedan tematski dan u Mjesecu borbe protiv ovisnosti.

- Odlučili smo 31. svibnja na »Dan bez pušenja» dijeliti letke i bedževe učenicima ispred školskog plakata «Reci NE pušenju».

- Prezentirali smo naš projekt ravnatelju, pedagoginji, stručnim aktivima, na satovima razrednih odjela i na roditeljskim sastancima.

- Planiramo početkom lipnja projekt predstaviti Vijeću roditelja, Vijeću učenika i Aktivu učitelja razredne nastave početkom lipnja.

- Putem web stranice naše škole obavijestili smo širu društvenu zajednicu o projektu i rezultatima istraživanja.

- Uključili smo se i u kampanju Hrvatske obrtničke komore «Činim dobro - ne prodajem cigarete maloljetnicima» i dijelili naše letke u trgovinama oko škole i u mjestima gdje živimo, upozoravajući trgovce da ne prodaju cigarete maloljetnicima.

- Pozvani smo da prezentiramo projekt na Državnoj smotri Građanskog odgoja i obrazovanja u Zagrebu 20. svibnja ove godine.

- Pozvani smo predstaviti projekt Stručnom aktivu učitelja povijesti i biologije istočnog dijela Zagrebačke županije.

Ostvareni rezultati

Sve što smo planirali to smo i ostvarili.

- Održali smo radionice na satima razrednog odjela u svim razredima od 6. do 8. na temu Prevencija ovisnosti- Rizične situacije „Izazovi i izbori» i «Odolijevanje pritisku vršnjaka - zauzimanje za sebe» u petim razredima.

- Održana je likovna radionica za učenike naše škole koji su sudjelovali u izradi edukativnog plakata na temu Pušenje nije cool! «Reci ne pušenju», te ga izložili u hodniku škole upozoravajući učenike na štetnost pušenja.

-U školskom listu « Putokazi» objavljeni su i rezultati ankete o pušenju u 7. i 8. razredima. Objavljeno je i nekoliko učeničkih članaka na tu temu.

- Poslali smo elektronsku poruku Državnoj inspekciji rada i obavijestili ih o našem istraživanju, čiji su pokazali da se svakodnevno krši Zakon o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda prodajom cigareta maloljetnicima u trgovinama.

- Prezentirali smo naš projekt ravnatelju, pedagoginji, stručnim aktivima, na satovima razrednih odjela i na roditeljskim sastancima.

- Putem web stranice naše škole obavijestili smo širu društvenu zajednicu o projektu i rezultatima istraživanja.

- Dijelili smo naše letke u trgovinama oko škole i u mjestima gdje živimo, upozoravajući trgovce da ne prodaju cigarete maloljetnicima.

- Dobili smo odobrenje od ravnatelja da sljedeće školske godine u Godišnjem programu rada škole predložimo jedan tematski dan povodom obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti kroz radionice, igrokaze, prezentacije u svim razrednim odjelima i njihovo zajedničko prezentiranje za sve učenike i djelatnike škole.

- Prezentacija projekta trajat će do kraja ove godine.

- Izradili smo portofolio i složili dokumentacijski materijal.

- Predstavljanje projekta

Projekt smo predstavili ravnatelju, predmetnim aktivima naše škole, na roditeljskim sastancima i na satima razrednih odjela. Dogovorena je i prezentacija projekta na Stručnom aktivu učitelja povijesti istočnog dijela Zagrebačke županije u Ivanić Gradu u listopadu ove godine.

Pozvani smo prezentirati naš projekt na Stručnom aktivu nastavnika biologije istočnog dijela Zagrebačke županije.

Projekt će biti predstavljen Vijeću roditelja i Učiteljskom vijeću početkom lipnja.

Radom na projektu učenici su izricali svoje mišljenje, prikupljali informacije iz različitih izvora, provodili ankete, proučavali zakone. Razvijali su komunikacijske i socijalne vještine neophodne u svakodnevnom životu.




VAŽNO!!!

ZA OSMAŠE

UPISI U PRVI RAZRED

POPIS UDŽBENIKA

RASPORED LEKTIRE

VRIJEME INFORMACIJA

Potvrda o školovanju

NATJEČAJI ZA POSAO

Ova web stranica koristi kolačiće (eng. cookies) radi pružanja boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Više informacija o tome možete pronaći u Pravilniku o zaštiti podataka.

POLITIKA PRIVATNOSTI

  

U školskoj godini 2023./2024. naša škola sudjeluje u dvogodišnjem međunarodnom Erasmus+ projektu ‘Solidarity is About Youth - SAY’/‘p.s. Pokreni solidarnost!’ koji se paralelno održava u Hrvatskoj, Španjolskoj, Sloveniji, Italiji, Francuskoj i Poljskoj. Cilj projekta je obogatiti nastavu građanskog odgoja i obrazovanja, a s učenicima obraditi teme solidarnosti, siromaštva, nejednakosti, diskriminacije, ljudskih prava te suvremene svjetske izazove i to kroz obradu fotografija i pisanje osvrta. Fotografije koje će učenici analizirati prednji su dio razglednice koju će poslati svojim sugrađanima, poput “poruka u boci” s ciljem pokretanja dijaloga o solidarnosti s lokalnom zajednicom - odgovorite im! Tijek projekta možete pratiti na: https://www.fraternity-card.eu/ U Hrvatskoj projekt vodi Centar za mirovne studije, a našoj školi koordinatorica je Ivana Kosko. Projekt je sufinanciran sredstvima Europske Unije iz programa Erasmus+.

RASPORED ZVONA
JELOVNIK

Za pregled jelovnika klikni OVDJE.

Oglasna ploča

ZAHVALJUJEMO TVRTKI MONTING D.O.O. NA VELIKODUŠNOJ DONACIJI ZA

IZRADU SKULPTURE IGRA

U DVORIŠTU NAŠE ŠKOLE.

PROJEKTI
ZANIMLJIVOSTI
Crtice iz Lupoglava

CRTICE IZ LUPOGLAVA

Pročitajte radove naših malih novinara iz Lupoglava.

LISTA DOBRIH KNJIGA

Hrvatsko knjižničarsko društvo u suradnji s pedagozima, učiteljima i knjižničarima, svake godine izabire najbolje naslove za male knjigoljupce i njihove roditelje. Dosadašnje liste knjiga pogledajte OVDJE.

CMS za škole logo
Osnovna škola "Stjepan Radić" Božjakovina / Domaćinska 1, HR-10370 Božjakovina / os-stjepan-radic-bozjakovina.skole.hr / skola@os-stjepan-radic-bozjakovina.skole.hr
preskoči na navigaciju