VJEŽBAMO HRVATSKI

Nakon Breze

Autor: Jelena Jurić, 2. 5. 2018.

Slavko Kolar, BREZA; Ante Babaja, BREZA

Nakon gledanja filma odgovori na pitanja u nastavku.

Odgovore predati  8. 5. 2018.

1. Usporedi fabulu novele i filma:

a) pojedinosti koje ne sadrži fabula novele, nalazimo ih u filmu

b) pojedinosti koje sadrži fabula novele, ali su u filmu izmijenjene

2. Fabula u filmu malo je izmijenjena i proširena. Objasni zašto!

3. Koja su dva bitna događaja temelj kompozicije i novele i filma? Uz te događaje

navedi i druge koji se uz njih vežu:

a) u noveli

b) u filmu

4. Teku li događaji kronološki ili retrospektivno? Gdje teku kronološki, a gdje retrospektivno?

Zašto redatelj koristi retrospekciju?

5. Koji su glavni likovi u noveli, a koji u filmu? Okarakteriziraj ih!

6. Glavni likovi imaju različita shvaćanja života – svjetonazore. Objasni ih! Na temelju

ponašanja likova, a i njihova razgovora i odnosa s drugim likovima, ustvrdi u čemu je bit

njihova odnosa prema životu! Čiji je svjetonazor najljudskiji i najprihvatljiviji? Zašto je i

taj svjetonazor osuđen na neuspjeh? Utječu li društveni uvjeti na to?

7. Objasni kakvi su odnosi među glavnim likovima:

a) Janica – Marko

b) Janica – Joža Sveti

c) Marko – Joža Sveti

8. Objasni i ostale odnose među likovima:

a) Janica – obitelj te općenito odnos roditelj – dijete

b) Janica – svekrva (Markova majka) i obitelj u koju je došla udajom

c) Marko – nadšumar

d) selo – pojedinac

9. Kakva je uloga krajolika u noveli, a naročito u filmu? Obrati pozornost na krajolik kad

je Janica zaljubljena, kad je bolesna i za vrijeme sprovoda! Što primjećuješ? Sliče li slike

krajolika na jedan slikarski pravac karakterističan samo za Hrvatsku?

10. Obrati pozornost na narodne običaje i navedi ih:

a) svatovi

b) bolest i smrt

11. Objasni ulogu glazbe u filmu! Posebnu pozornost posveti pjesmi koja se javlja nekoliko

puta u filmu!

12. Bave li se i pisac i redatelj socijalnom problematikom i prilikama u hrvatskom selu između dva svjetska rata? Kako izgleda selo? Kakve su kuće i unutrašnjost kuća? Jesu li izrazite razlike između bogatih i siromašnih? Kakva je odjeća likova?

13. Obrati pozornost na jezik! Kakva je uloga kajkavskog narječja?

14. Iako je tema tragična, ima puno humora. Ovakav humor zove se crni humor. Pronađi

najsmješnije događaje, opise i piščeve komentare i objasni njihovu ulogu!

15. Na osnovi filma objasni svojim riječima što je filmska adaptacija književnog djela, a što

kontrastna montaža.

16. Objasni simboliku breze na kraju novele i filma!

17. Odredi ideju novele i filma!

Priloženi dokumenti:
8.a,_8.b_-_Kolar,_Babaja,_Breza.doc (28.50 KB)