Povijest škole u Lupoglavu

Prve škole u dugoselskom kraju spominju se u kanonskim vizitacijama i inspekcijama crkvenih župa već 1669. godine, međutim, to nisu bile osnovne škole u pravom smislu riječi. Temelji za osnivanje narodnih škola postavljeni su za vladanja Marije Terezije, koja je od austrijskih, čeških, ugarskih i hrvatskih zemalja nastojala stvoriti jedinstvenu državu namećući im njemački jezik i kulturu. Od 1779. godine na snazi su važne odredbe vezane za školstvo.

Osnivanje prve škole u Lupoglavu

U takvim prilikama, župnik Župe Augustina Kažotića Ivan Krstitelj Draganec uvidio je potrebu za pučkom školom u Lupoglavu. Njegovim nastojanjem došlo je do susreta članova komisije u župnom stanu u Lupoglavu 16. srpnja 1829. godine, kada je predloženo uvođenje trivijalne škole (s trima razredima) u Lupoglavu. Niža pučka škola u Lupoglavu osnovana je 22. rujna 1830. godine i dogovoreno je da se prilagode dvije prostorije za učenje djece u gospoštijskoj gostionici na katu i da učitelj Josip Celinić može početi s poučavanjem djece 12. prosinca 1830. godine. Godine 1831. izgrađena je škola u Lupoglavu darom zagrebačkog biskupa Aleksandra Alagovića i njegove „gospoštije Prečec-Ivanić”. Školu je polazilo 40-60 djece oba spola. Godine 1857. školska zgrada je dograđena.

Promjene u školstvu kroz 19. i 20. stoljeće

Dana 15. travnja 1893. ustrojena je općina Lupoglav izdvojivši se iz općine Dugo Selo. Kroz naredne godine, zgrada je trebala obnovu, no nije bilo znatnijih financijskih sredstava. Godine 1909. u Lupoglavu je otvorena privremena zidarska škola na katu trgovine Borovčak, ali zbog premalog interesa učenika nije potrajala dugo.

Kroz školu u Lupoglavu tijekom 19. i početkom 20. stoljeća prošao je veći broj učitelja, o čemu svjedoče dokumenti. Od školske godine 1930./31. novina je bila da se nastava odvijala kroz četiri razreda niže osnovne škole i dva razreda više narodne škole, ukupno za 122 učenika. U Prečecu je izgrađena nova škola, pa tako Lupoglav postaje jedinstvena politička i školska općina.

Izgradnja nove školske zgrade

Školska godina 1933./34. započela je u novosagrađenoj školskoj zgradi u Lupoglavu koja svojim izgledom odgovara današnjoj. U njoj su poučavali učiteljica Krunoslava Tomić i učitelj Dragutin Horvatin. Godine 1940. na mjesto učitelja Horvatina dolazi Stjepan Kovačić kojem je povjerena uprava nad školom. U vihoru ratnih zbivanja, redovita nastava u školi obustavljena je do 1944. godine.

 

 

Uvođenje osmogodišnje škole

Godine 1954./55. uvodi se osmogodišnja škola, a definitivno se uvodi 1958. godine Zakonom o školstvu, kojim je propisano da svi građani od sedam do petnaest godina moraju pohađati osnovnu školu. Stjepan Kovačić, dugogodišnji ravnajući učitelj u Lupoglavu, predano je obavljao posao učitelja i dužnost orguljaša u župnoj crkvi. Marljivo je proučavao hrvatske kantuale, prepisivao i uređivao hrvatske tradicionalne duhovne pjesme. Gradska knjižnica Dugo Selo kasnije je tiskala njegove tri izvorne pjesme iz Lupoglava u zavičajnoj biblioteci „Terra sancti Martini“.

Promjene i modernizacija škole

Tijekom 1955./56. Lupoglav je ponovno pripojen općini Dugo Selo. Na temelju natječaja, u školu 1957./58. dolaze učitelji Ivan i Nevenka Krmpotić iz Gospića, a formira se i 8. razred koji broji 4 učenika, čime škola u Lupoglavu postaje osmogodišnja. Proljeća 1961. godine nastavlja se gradnja i dovršavanje školske zgrade, a svečano otvaranje zgrade upriličeno je 25. lipnja 1961. godine, uz nazočnost više od 800 uzvanika. Ivan Krmpotić postaje upravitelj škole, a Lupoglav dobiva i stalnog veterinara te veterinarsku stanicu.

Spajanje škola i novije promjene

Dana 1. rujna 1963. godine središnja škola u Lupoglavu spaja se sa školom u Dugom Selu. Viši razredi polaze nastavu u Dugom Selu, a Lupoglav postaje područna škola u kojoj se školuju učenici od 1. do 4. razreda. Zatvara se područna škola u Prečecu, te svi učenici polaze školu u Lupoglavu. Učitelji Slavko Čolić, Vera Kuzmanović i Ivica Duvnjak (pok.), zaposlenici škole, 1986. godine dobivaju na korištenje stanove u prostoru škole. Krajem 1980-ih započela je gradnja nove zgrade škole u Božjakovini.

Zgrada Osnovne škole „Stjepan Radić“ u Božjakovini svečano je otvorena 10. rujna 1990. godine, dok područna škola Lupoglav ostaje još godinu dana područna škola OŠ „Stjepan Bobinec Šumski“ u Dugom Selu. Dana 2. srpnja 1991. škola u Lupoglavu pripaja se OŠ „Stjepan Radić“ te postaje njena područna škola. Polaze ju učenici s prebivalištem u Gornjoj Gredi, Tedrovcu, Prečecu i Lupoglavu. Prvi učitelji u područnoj školi pod OŠ “Stjepan Radić“, u četiri razredna odjela, su Ivica Duvnjak, Vera Kuzmanović, Sanja Biškup i Slavko Čolić koji je ujedno i voditelj područne škole. Škola broji 78 učenika.

Daljnji razvoj i modernizacija

Od 1997. godine područna škola ima Vijeće roditelja s ciljem povezivanja škole s društvenom zajednicom. Broj učenika u godini 2001./2002. povećao se te školu polazi 101 učenik. Naredne godine, nakon dosadašnjeg ravnatelja Joze Pelivanovića, ravnatelj OŠ „Stjepan Radić“, pa tako i područne škole, postaje Jure Mišković. Nakon učitelja Slavka Čolića, voditelj škole 2003./2004. postaje učiteljica Renata Jelečki koja stiže kao zamjena učiteljice Tatjane Mahnet te je voditelj narednih 10 godina, a školu tada polazi 118 učenika. U školskoj godini 2012./2013. voditelj škole postaje Ivan Perić te školskoj zgradi slijedi temeljita obnova. Škola u Lupoglavu adaptirana je u nekoliko faza, saniran je krov, učionice i kabineti, sanitarni čvorovi, unutarnji prostori, rekonstruirano prizemlje te fasada zgrade. U zgradi ima sedam učionica od čega je jedna informatička te učionica za izvođenje nastave Tjelesne i zdravstvene kulture. Svečano otvorenje obnovljene zgrade bilo je 2017. godine. Od 2022./2023. godine ravnatelj postaje Ivan Jukić, a školu polazi 79 učenika. Od školske godine 2023./2024. stekli su uvjeti za prelazak u jednosmjenski rad. Stoga se nastava u područnoj školi za sve razredne odjele odvija u jutarnjoj smjeni. Iste je školske godine pokrenut program produženog boravka koji se provodi za učenike od 1. do 3. razreda. Od uvjeta za neometano provođenje nastave potrebno je još osigurati jednodjelnu sportsku dvoranu i funkcionalno vanjsko igralište.

Skip to content