OŠ “Stjepan Radić”

Osnovna škola “Stjepan Radić” smještena je u Božjakovini, mjestu u Zagrebačkoj županiji, nekoliko kilometara istočno od Dugog Sela. Osim matične škole u Božjakovini, pripada joj i Područna škola Lupoglav u Lupoglavu.

Školsko je područje rasprostranjeno na Općinu Brckovljani i dio grada Dugog Sela. Budući da je vrlo raspršeno i prometno slabije povezano, za učenike je organiziran školski prijevoz.

Upisno područje rasprostranjeno je na općinu Brckovljani, dio grada Dugog Sela (Lukarišće, Andrilovec, Donje Dvorišće) te dio grada Sveti Ivan Zelina (Majkovec i Banje Selo).

Nastava se u OŠ „Stjepan Radić“ održava na dvije lokacije, ovisno o mjestu stanovanja učenika.

Nastava za učenike koji dolaze iz Božjakovine, Brckovljana, Gornjeg Dvorišća, Andriloveca, Donjeg Dvorišća, Hrebineca, Prikraja, Štakorovca, Gračeca, Lukarišća, Kusanovca, Banjeg Sela, Majkovca održava se u matičnoj školi.

Učenici i učenice koji dolaze iz Lupoglava, Tedrovca, Prečeca i Gornje Grede prva četiri razeda pohađaju i Područnoj školi Lupoglav, a zatim prelaze u matičnu školu.

Matična škola

Nastava se u matičnoj školi tradicionalno odvija u dvije smjene.

Zgrada matične škole otvorena je 1990. godine i nakon toga je nekoliko puta nadograđivana, zbog povećanja broja učenika. Danas ima 15 općih učionica te četiri kabineta opremljena za nastavu kemije / fizike, glazbene / likovne kulture, te dvije učionice informatike. Uz većinu učionica nalaze se kabineti. Školska dvorana ima površinu od 620 m2, nova je i prilagođena potrebama nastave Tjelesne i zdravstvene kulture. Vanjski prostor matične škole obuhvaća školski trg, školsko igralište, zelene površine s ukrasnim biljem, cestu, pločnik i parkiralište.

Učenici prva tri razreda iz četiriju razrednih odjela u matičnoj školi imaju mogućnost polaženja produženog boravka organiziranih u dvije skupine.  Za učenike  tih razreda nastava se odvija isključivo u jutarnjoj smjeni zbog organizacije produženog boravka poslijepodne.

Područna škola Lupoglav

Školu u Lupoglavu polaze učenici nižih razreda osnovne škole u 5 razrednih odjela.

U područnoj školi od školske godine 2023./24. stekli uvjeti za prelazak u jednosmjenski rad. Stoga se nastava u područnoj školi za sve razredne odjele odvija u jutarnjoj smjeni.

Iste godine u područnoj je školi po prvi puta organizirana skupina produženog boravka. Tu skupinu mogu pohađati učenici 1. , 2.  ili 3.  razrednog odjela područne škole.

Zgrada današnje Područne škole Lupoglav izgrađena je još davne 1933. i nadograđivana 1960. godine. Od tada je obnavljana u više navrata. Između ostalog, radovi su izvođeni 2004./2005. godine kada je adaptiran dio krovišta novijeg dijela te je uvedeno centralno grijanje i 2013. godine kada je sanirano cjelokupno krovište stare zgrade i ugrađena PVC stolarija u cijeloj školi.

Na adaptaciju školske zgrade 2016. godine utrošeno je više od milijun kuna. Županija je financirala radove na obnavljanju cijelog prvog kata škole. Obnovljene su električne instalacije, sanitarni čvorovi, podovi i uređeni su zidovi, a kupljena su nova nastavna sredstva i pomagala u vrijednosti većoj od 200.000 kuna (nove školske klupe i stolice, računala i „pametne“ ploče) koje je financirala Općina Brckovljani. Uređena je i nova učionica za izbornu nastavu Informatike čime je riješen problem nemogućnosti organizacije prijevoza za sve učenike koji žele pohađati Informatiku mimo redovne nastave.

Još jedna faza obnove i adaptacije školske zgrade završena 1. prosinca 2017. Uređeno je prizemlje zgrade i dva dijela objekta povezana su hodnikom.