Datum objave: 20. svibnja 2025.
Kategorija: Naslovnica

MEĐUDRŽAVNA SURADNJA UČENIČKIH ZADRUGA – UČENICI IZ ZAGREBAČKE ŽUPANIJE U POSJETU BIH

Od 14. do 16. svibnja 2025. godine Osnovna škola Bila imala je čast ugostiti čak 62 sudionika iz Republike Hrvatske – 40 učenika i 20 nastavnika, predstavnika 19 učeničkih zadruga iz Zagrebačke županije.

Ovaj posjet dio je projekta međunarodne i međudržavne suradnje učeničkih zadruga, koje kroz cijelu godinu sudjeluju u brojnim edukativnim i kreativnim aktivnostima. Tijekom proteklih godina ostvarena je suradnja s Hrvatima u Mađarskoj, Srbiji, Sjevernoj Makedoniji, Crnoj Gori i Rumunjskoj, a ove godine partneri su bili učenici i učitelji iz Bosne i Hercegovine. Kako je istaknula gđa. Darinka Balen, viša stručna suradnica za odgoj i obrazovanje Zagrebačke županije i idejna začetnica ovih projekata, cilj suradnje je predstavljanje vrijednog rada učeničkih zadruga te jačanje povezanosti između učenika iz Hrvatske i Hrvata koji žive izvan domovine.

Edukatori iz Nadbiskupijskog centra za pastoral mladih Ivan Pavao II. iz Sarajeva pripremili su kreativne i sadržajne aktivnosti za učenike iz Hrvatske. Zajedničke radionice oduševile su sve učenike – i goste i domaćine.

Gosti su tijekom boravka posjetili i važna spomen-obilježja u Križančevu Selu i Vitezu, gdje su se prisjetili tragičnih događaja iz Domovinskog rata. Posebno emotivan trenutak bio je posjet spomen-obilježju Osmica, gdje su govorili i roditelji obitelji Garić – Mile i Mira, kojima su tijekom rata stradale dvije kćeri, dok je treće dijete teško ranjeno. Obitelj Garić je sve sudionike srdačno ugostila i omogućila kratki predah uz razgovor o prošlosti, ali i budućim aktivnostima udruge Osmica.

U sklopu posjeta, sudionici su obišli i brojne kulturne i prirodne znamenitosti: Kalvariju, samostan u Gučoj Gori, KŠC “Petar Barbarić”, Muzej u Travniku, Plavu vodu, rodnu kuću Ive Andrića, etno selo “Čardaci”, Plivska jezera i slapove Plive. Posjet je tako bio i edukativan i ispunjen snažnim dojmovima.

Ravnatelj škole domaćina, g. Vinko Bošnjak, uputio je iskrene zahvale svima koji su sudjelovali i svojim trudom doprinijeli uspješnoj realizaciji ovog vrijednog projekta. Posebna zahvala upućena je Upravnom odjelu za odgoj i obrazovanje Zagrebačke županije te gđi. Darinki Balen, koja je u suradnji s domaćinima pomno osmislila i koordinirala sve aktivnosti tijekom boravka. U projektu je sudjelovalo čak 19 škola iz Zagrebačke županije, a učenici i njihovi mentori pokazali su entuzijazam, kreativnost i spremnost na suradnju, čime su značajno doprinijeli bogatstvu cijelog susreta.

Ova međunarodna razmjena iskustava, znanja i emocija pokazala je koliko su učeničke zadruge važne u odgojno-obrazovnom procesu. Nadamo se nastavku suradnje i novim zajedničkim projektima u godinama koje dolaze!

Našu zadrugu „Flora“ predstavljali su učenici Tom Bogdanović i Kristian Bertek iz 7. a u pratnji učiteljice Nedjeljke Majić. Njihove dojmove možete pročitati u nastavku.

Srijeda, 14. 5. 2025.

Krenuli smo na putovanje koje smo s velikim nestrpljenjem iščekivali. Prvo smo posjetili Hidroelektranu Jajce II, koja nas je zaista oduševila. Tamo su nam objasnili kako hidroelektrana funkcionira, što nam je bilo vrlo zanimljivo. Nakon toga smo se uputili na Plivsko jezero, gdje su nas zadivili prekrasni slapovi, ali i iznimno ukusna hrana koju su domaćini pripremili. Priroda je bila čarobna – miris vode, šum slapova – sve je bilo vrlo opuštajuće i idealno za uživanje. Posjetili smo i Mlinove, drvene kućice koje izgledaju kao malo selo na rijeci.

Četvrtak, 15. 5. 2025.

Sudjelovali smo na dvjema radionicama u OŠ “Bila”, gdje su nas srdačno dočekali njihovi učenici. Druženje je bilo vrlo ugodno – do ručka smo se zbližili i sklopili nova prijateljstva. Nakon toga smo posjetili Samostan Guča Gora, a zatim i Travnik, gdje smo razgledali Plavu vodu, crkvu Blaženog Petra Barbarića te Zavičajni muzej Travnik.

Petak, 16. 5. 2025.

Posjetili smo Križančevo Selo i spomen-obilježje “Osmica”, posvećeno civilima i hrvatskim vojnicima HVO-a stradalima tijekom Domovinskog rata. O tim tragičnim događajima govorio nam je ravnatelj Vinko Bošnjak. Potom smo posjetili Svetište Gospe Žalosne na Kalvariji, a za kraj smo uživali u razgledavanju Etno sela Čardaci.

Putovanje nam je bilo prekrasno – hrana, ljudi, krajolici – sve nas je oduševilo. Zahvaljujemo našim domaćinima, učiteljima i Zagrebačkoj županiji, koji su nam omogućili ovo nezaboravno iskustvo. Ovaj posjet Središnjoj Bosni ostat će nam u najljepšem sjećanju. Upoznali smo mnoge nove prijatelje i stekli vrijedna iskustva. Žao nam je što je putovanje završilo – ali nadamo se ponovnom susretu!

Pročitajte još

Skip to content