Izostanci s nastave

Roditelji / staratelji su odgovorni za učenikovo redovito pohađanje nastave, dužni su obavijestiti razrednika o razlozima izostanka učenika, te su dužni pravodobno opravdati izostanak učenika.

Izostanci do 3 dana

Prema Pravilniku o kriterijima za izricanje pedagoških mjera – roditelju se omogućuje da više puta godišnje samostalno opravda izostanak učenika s nastave do 3 radna dana.

Način opravdanja takvih izostanaka

Osobno dolaskom u školu ili slanjem pisane ispričnice.

Dulji izostanci

3 i više dana – bolest učenika u većini slučajeva ili drugi opravdani razlog

Način opravdanja takvih izostanaka

• liječnička ispričnica ili druga odgovarajuća dokumentacija koja ovisi o razlogu izostanka i koja dokazuje opravdanost izostanka koju donosi osobno roditelj
  • u slučaju takvih izostanaka, roditelj je odmah dužan informirati razrednika o odsustvu s nastave

Rok za opravdanje svih izostanaka je 10 radnih dana od dana povratka na nastavu.

Prijevremeni odlazak s nastave

Zatraži li učenik prijevremeni odlazak s nastave iz zdravstvenih razloga, učenik može otići iz škole po odobrenju roditelja (telefonskim putem) koji je u tom slučaju dužan doći po učenika.

Specifični izostanci

Sve izostanke, osim bolesti učenika i drugih opravdanih razloga, roditelj mora najaviti unaprijed i pismeno zatražiti dopuštenje. Tako učenik može izostati s nastave prema odobrenju:

• Učitelja s njegovog sata (u hitnim slučajevima, kada se ne može kontaktirati razrednik, pedagog ili ravnatelj)
  • Razrednika (do 3 radna dana)
  • Ravnatelja (do 7 radnih dana)
  • Učiteljskog vijeća (do 15 radnih dana)

Učenik koji zbog izvanškolskih aktivnosti (npr. sportske aktivnosti u okviru klubova, obveza u glazbenoj školi, kulturno – umjetničkom društvu i sl.) neće nazočiti nastavi, dužan je izostanak unaprijed najaviti razredniku, a roditelj ili učenik moraju donijeti potvrdu kluba, škole ili društva o izostanku ili rasporedu utakmica, treninga i sl. Ako je donosi učenik, traži se dodatna potvrda roditelja.

Učenik koji ima dogovoren specijalistički liječnički pregled – dužan je izostanak unaprijed najaviti razredniku i priložiti liječničku ispričnicu

Redovni posjeti liječniku (opće medicine, stomatologu i sl.) koji se mogu zakazati izvan nastave, nisu opravdani razlozi izostanka.

Ispis s nastave izbornih predmeta

Temeljem članka 27, stavka 5, Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, učenik može prestati pohađati nastavu izbornog predmeta nakon pisanog zahtjeva roditelja učenika koji se predaje Učiteljskom vijeću najkasnije do 30. lipnja tekuće godine za slijedeću školsku godinu.

Izborni predmeti u osnovnoj školi su Vjeronauk od 1. do 8. razreda,

Njemački jezik od 4. do 8. razreda te Informatika od 1. do 4., te u 7. i 8. razredu.

Molimo roditelje koji žele djecu ispisati iz izbornih predmeta da na vrijeme podnesu pisane zahtjeve Učiteljskom vijeću.

Obrazac za ispis s izbornog predmeta dostupan je klikom na naslov ove vijesti.