Datum objave: 9. srpnja 2024.

POBJEDNICI ALFINOG NATJEČAJA

Učenici Osnovne škole “Stjepana Radića” iz Božjakovine ponosno su osvojili prvo mjesto u kategoriji predmetne nastave na Alfinom natječaju “Znamenite žene našega kraja”. Otkriće znamenite žene Fanike Haiman potaknulo je lavinu kreativnosti među učenicima, a njihova predanost i trud rezultirali su zasluženom nagradom.

Potraga za inspiracijom

Učiteljica povijesti, Irena Bebek Glogovšek, zajedno s učiteljicom hrvatskog jezika, Andrijanom Mamuze, odlučila je sudjelovati u natječaju nakon što su saznale za njega putem Alfinih udžbenika i edukativnih portala. Učenici su se suočili s izazovom pronalaženja znamenite žene svog kraja. Iako su Brckovljane i Božjakovinu uglavnom povezivali s poznatim muškarcima poput Stjepana Radića, Slavka Kolara i Augusta Cesareca, Fanika Haiman postala je njihov fokus.

Fanika Haiman – operna pjevačica i komičarka

Nakon temeljitog istraživanja, učiteljica Irena otkrila je Faniku Haiman, opernu pjevačicu i glumicu koja je ostavila dubok trag u povijesti. Fanika je bila poznata po svojim komičnim ulogama i izjavama za novine, u kojima je uvijek isticala svoju pripadnost zavičaju.

Prikupljanje literature i snimanje videa

Učenici Povijesno-zavičajne skupine (Mihael Birko, Barbara Pavlović, Gabriela Pavlović i Barbara Fureš) pod vodstvom učiteljice Irene Bebek Glogovšek marljivo su istraživali i prikupljali građu iz školske knjižnice te zavičajne biblioteke “Terra sancti Martini”. Ravnatelj knjižnice, Predrag Topić, darovao im je knjige o zavičajnoj povijesti dugoselskog kraja.

Odlučili su snimiti video u kojem će predstaviti Faniku Haiman. Iz prikupljene literature saznali su da je ona živjela u Božjakovini te su se odlučili “otputovati” u njezino vrijeme. Učiteljica Andrijana Mamuza pomogla je u pripremi i snimanju videa, a učenica Magdalena Jozić čitala je Fanikin govor. Mihael i dvije Barbare pronašli su odgovarajuće kostime kako bi autentično dočarali to razdoblje.

Zabavno i stresno snimanje

– Proces stvaranja bio je zabavan jer smo tijekom snimanja govora morali biti toliko tihi da smo se šalili kako nećemo disati jer se svako šuškanje čulo. Bilo je i stresno jer su nam se zbog promjene mobitela svi snimljeni videozapisi izbrisali pa smo morali ponoviti snimanje. Uslijedilo je montiranje snimljenih scena, govora, fotografija, prikupljenih tekstova… – ispričala nam je učiteljica Mamuza koja je u produkcijskom dijelu odradila velik posao. Trebalo je sve što je snimljeno stati u zadani okvir poštujući slijed, smisao i vremensko ograničenje.

Učenici kažu da su mnogo naučili pri izradi videozapisa: istraživati povijesnu građu, upotrijebiti više izvora, učili su o suradnji, kreativnosti, racionalnom raspolaganju vremenom, ali i ljubavi prema svom kraju, baš kao što je to Fanika isticala u svojim govorima.

Jedan od podataka koji su otkrili istražujući govori da je Fanika preminula zbog infekcije nastale nakon ozljede prsta nožem, što se danas ne bi dogodilo. Učenici ne kriju zadovoljstvo jer su uspjeli „na površinu izvući” Faniku kao povijesnu osobu svog zavičaja koja napokon može ponosno stati uz bok našim znamenitim muškarcima: Stjepanu Radiću, Slavku Kolaru i Augustu Cesarcu.

Učenici su ponosni na svoj trud i osvojeno prvo mjesto. Iako je proces bio izazovan, sada s veseljem gledaju na svoje putovanje u Fanikino vrijeme. Učiteljice Irena i Andrijana također su zadovoljne što su potaknule kreativnost i istraživački duh svojih učenika.

Pročitajte još

DAN OPĆINE BRCKOVLJANI – NENASTAVNI DAN

DAN OPĆINE BRCKOVLJANI – NENASTAVNI DAN

U srijedu, 13. studenog 2024.,  obilježavamo dan Općine Brckovljani i Dan župe Brckovljani.  Prema godišnjem planu i programu rada naše škole, taj će dan biti nenastavni i nastava se neće održavati. Naši učenici sudjelovat će u svečanoj priredbi, a mentori i učenici...

KNJIŽEVNA ČAJANKA

KNJIŽEVNA ČAJANKA

Listopad kao Mjesec školskih knjižnica i Mjesec hrvatske knjige oduvijek zauzimju posebno mjesto u planiranju aktivnosti naše školske knjižnice. Jedna od naših najdražih aktivnosti je Književna čajanka, odnosno sat Hrvatskog jezika posvećen isključivo čitanju. Učenici...

BAJKOVITI IZLET U TRAKOŠĆAN

BAJKOVITI IZLET U TRAKOŠĆAN

Učenici četvrtih razreda sa svojim su učiteljicama posjetili su naš najljepši dvorac Trakošćan, čiji najstariji dijelovi sežu u 13. stoljeće kada je bio manja utvrda. U 16. stoljeću dvorac je bio u posjedu obitelji Drašković koja je zaslužna za njegovu obnovu. Dvorac...

Skip to content