
Od 12. do 16. svibnja naši su učenici i učitelji sudjelovali u projektu međudržavne suradnje osnovnih škola: Osnovne škole „Stjepan Radić“ iz Božjakovine, Osnovne škole Kiseljak iz Bosne i Hercegovine te Osnovne škole Mihovila Nakovića iz Koljnofa u Mađarskoj. Cilj susreta bio je upoznavanje hrvatske manjine u Mađarskoj te povezivanje učenika kroz zajedničke aktivnosti. Na poziv ravnateljice gospođe Agnes Sarkozy, ove su nam godine domaćini bili učenici, roditelji i učitelji iz Koljnofa, mjesta u kojem djeluje Osnovna škola Mihovila Nakovića. Ova suradnja dio je dugoročnog projekta koji povezuje tri škole i tri zemlje, a njegovi su ciljevi razmjena kultura, razvijanje međukulturnog razumijevanja te njegovanje hrvatskog jezika i tradicije.
Suradnja između Osnovne škole Kiseljak i Osnovne škole Mihovila Nakovića traje od 2011. godine, kada su općine Kiseljak i Koljnof potpisale povelju prijateljstva. Od 2018. godine u projekt je uključena i Osnovna škola Stjepan Radić. Tada je potpisana povelja prijateljstva između naše škole i dviju partnerskih škola. Prvi zajednički susret sve tri škole održan je 2018. godine u Kiseljaku. Od tada svake godine druga škola preuzima ulogu domaćina razmjene učenika. Učenici redovito sudjeluju u kreativnim radionicama, upoznaju kulturu i tradiciju zemlje domaćina, pohađaju nastavu te se izravno upoznaju s obrazovnim sustavima susjednih zemalja.




Evo kako su putovanje doživjele učenice Lucija Lončar i Lucija Ivoš:
„U ponedjeljak, 12. svibnja, svoje smo putovanje započeli okupljanjem u knjižnici, gdje smo čekali učenike iz Kiseljaka. Odlično smo se zabavljali igrajući razne igre. Bili smo jako uzbuđeni zbog putovanja i jedva smo ga dočekali. Putovali smo oko četiri sata. Tijekom vožnje vladala je ugodna atmosfera i svi smo se brzo međusobno upoznali.
Nismo imali pojma kako zamisliti Koljnof – je li velik, malen, stariji ili moderniji… Tog smo dana upoznali i naše domaćine, koji su nas jako ljubazno ugostili.
U utorak smo išli u posjet mjesnoj samoupravi, gdje smo upoznali načelnika Koljnofa, koji nam je pričao doista zanimljive stvari. Nakon toga vratili smo se u školu i zabavljali uz stolni tenis, rubikove kocke, Dobble i druge igre. Posjetili smo njihovu predivnu crkvu u Koljnofu, zatim muzej, a onda išli na Goru, gdje smo se odlično zabavili i jeli prefini gulaš i muffine.
U srijedu smo imali sportsko prijepodne – igrali smo hokej u dvorani i još mnoge zabavne igre. Poslijepodne smo posjetili grad Šopron, a jedan od najboljih dijelova bila je bob staza – tamo smo se jako zabavili.
Zadnjeg dana u Mađarskoj išli smo na cjelodnevni izlet. Prvo smo posjetili Pannonhalmu, gdje smo vidjeli prekrasan samostan, baziliku i knjižnicu, uključujući i najstariji dokument u Mađarskoj. Nakon toga otišli smo u Győr, gdje smo proveli slobodno vrijeme u trgovačkom centru. Za kraj, posjetili smo Lébény i razgledali njihovu crkvu. Bilo nam je jako lijepo i jako smo se zabavili!“
Putovanje u Mađarsku bilo je više od običnog školskog izleta – bilo je to iskustvo učenja kroz druženje, razmjenu kultura i razvijanje tolerancije. Učenici su naučili mnogo o hrvatskoj manjini u Mađarskoj, stvorili nova prijateljstva i s oduševljenjem se prisjećaju svakog trenutka. Njihovi dojmovi i sjećanja na ovo putovanje svakako su najvrjedniji dio ovog projekta.





