Datum objave: 21. ožujka 2025.
Kategorija: Knjižnica | Naslovnica

RAZGLEDNICE NADE: Mladi pokreću dijalog o solidarnosti

Na Međunarodni dan eliminacije rasne diskriminacije koji se obilježava 21. ožujka, oko 1700 učenika i učenica iz 27 osnovnih i srednjih škola diljem Hrvatske počinju slati pisma sugrađankama i sugrađanima kojima opisuju važnost solidarnosti.

Međunarodni dan eliminacije rasne diskriminacije obilježava se u spomen 69 ubijenih i mnoštvo ranjenih prosvjednika koji su se svojim solidarnim djelovanjem borili protiv apartheida u Južnoj Africi. Učenici uključeni u međunarodni projekt p.s. Pokreni solidarnost! tematiziraju u svom radu pojavnost diskriminacije u svojim zajednicama, a i druge važne suvremene teme – nejednakosti, rodnu ravnopravnost, mentalno zdravlje, mir i rasizam. Kroz obradu ovih tema i aktivan doprinos pokretanju dijaloga o njima u svojim lokalnim zajednicama, učenici se pridružuju obilježavanju Tjedna borbe protiv rasizma koji između 14. i 23. ožujka koordinira Centar za mirovne studije.

Učenici 5. razreda OŠ „Stjepan Radić” iz  Božjakovine odvojili su dio svojih školskih sati kako bi promatrajući zadane fotografije razmišljali o svijet koji nas okružuje. Bavili su se temama mira i metalnog zdravlja, te su kroz aktivnosti unutar projekta imali priliku i sami izraziti svoje mišljenje o njima. Osmislili su svoje poruke i pripremili ih za slanje. Razglednice kreću na svoje putovanje, a sve primatelje molimo da se odazovu i odgovore našim učenicima. U vremenu kad nam se svima čini da je komunikacije sve manje, odazovite se i kratkom porukom pošaljite poruku da želimo razgovarati i tražiti načine kako da ovaj svijet učinimo boljim.

Solidarnost nije samo riječ – ona znači djelovanje.
Ako dobijete ovakvo pismo, pridružite im se – odgovorite im i podijelite svoju viziju solidarnosti!

Ove poruke dio su projekta p.s. Pokreni solidarnost!, koji Centar za mirovne studije provodi u suradnji s organizacijama iz šest europskih zemalja (Francuske, Italije, Slovenije, Poljske i Španjolske). Projekt nadopunjuje nastavu građanskog odgoja i obrazovanja te različite školske i izvannastavne aktivnosti, a cilj mu je osnažiti kritičko mišljenje i građansku kompetenciju mladih kroz rad na temama koje sami prepoznaju kao važne.

Ovakav rad posebno je važan u kontekstu novih istraživanja o mladima, koja ukazuju na zabrinjavajuću zatvorenost mladih prema dijalogu s neistomišljenicima. Istraživanje Zaklade Friedrich Ebert u suradnji s Institutom za društvena istraživanja u Zagrebu, pokazuje da sve veći broj mladih izbjegava razgovor s onima koji ne dijele njihove stavove, što otežava stvaranje otvorenog i uključivog društva. Projekt p.s. Pokreni solidarnost! upravo zato stavlja naglasak na razvijanje kritičkog mišljenja, empatije i spremnosti na dijalog, potičući mlade da aktivno propituju nepravde, nauče razgovarati i zauzimaju se za društvo temeljeno na razumijevanju i solidarnosti.

Ovaj projekt ne samo da potiče učenike na razmišljanje i djelovanje, već motivira škole da postanu aktivniji sudionici u svojim zajednicama – mjesta razmjene ideja, povezivanja i dijaloga.

Pratite ih i podržite u njihovim aktivnostima!

Više o projektu saznajte na stranici fraternity-card.eu i Instagram profilu fraternity.card.

Pročitajte još

Skip to content