ČITAM, MISLIM, RAZGOVARAM… UČIM I STVARAM

Autor: Ivana Kosko, 13. 5. 2024.

U petak, 10. svibnja 2024., održana je nacionalna razina natjecanja učenika osnovnih i srednjih škola u znanju i kreativnosti na temu  Čitam, mislim, razgovaram...  u sklopu Nacionalnog projekta za poticanje i promociju kulture čitanja „Čitanjem do zvijezda“. Učenice OŠ „Stjepan Radić“ Božjakovina istaknule su se odličnim rezultatima. Na natjecanju iz kreativnosti učenica Jelena Burušić svojim je plakatom osvojila 1. mjesto, a na natjecanju iz znanja učenice iz školskog tima Jelena Lončar, Helena Đunđuš i Temija Palinkaš bile su 4. u ukupnom poretku.

Projekt „Čitanjem do zvijezda“ započeo je prije 15 godina u Međimurskoj županiji. Ove je godine pokrenuo rekordan broj sudionika iz 20 županija i to 220 osnovnih i 35 srednjih škola, kao i učenike i knjižničare iz Mađarske, Slovenije i Srbije. Samo natjecanje bilo je podijeljeno u dva dijela – kviz znanja (tri člana tima pojedine škole rješavaju test) te natjecanje kreativnih uradaka, odnosno likovna rješenja za plakat pojedinačnih učenika i usmena prezentacija pred povjerenstvom.

Kako bi se pripremili za natjecanje, učenici su morali pročitati tri knjige: Trči, ne čekaj me Bojane Meandžije, Moja baka je zmaj Melite Rundek i lektirni naslov Zeleni pas Nade Mihelčić. Osim samog sadržaja knjiga prilikom priprema za natjecanje naglasak je bio na informacijskom čitanju gdje se posvećujemo informacijskoj pismenosti, čitalačkoj pismenosti, istraživačkom učenju i čitanju s razumijevanjem. Natjecatelji su trebali detektirati poveznice među djelima, likovima, knjigama, radnjama i autorima. Posebnu pažnju valjalo je posvetiti biografijama autora s korica knjiga i sa stranica nakladnika koji su objavili knjige.

Na nacionalnoj završnici u znanju sudjelovalo je tridesetak timova iz Hrvatske i okolnih zemalja. Učenice iz školskog tima OŠ „Stjepan Radić“, Božjakovina Jelena Lončar, Helena Đunđuš i Temija osvojile su četvrto mjesto na natjecanju. U pripremama za ovo natjecanje vodila ih je mentorica Ivana Kosko.

Na natjecanju plakata sudjelovalo je 20 plakata. Naslov plakata bio je zadan, a motivi na njemu trebali su predstaviti sve tri knjige. Učenici su na natjecanju svoje plakate trebali predstaviti i riječima. Svojim izlaganjem trebali su objasniti kako su doživjeli knjige i kako su stvarali. Među svima se istaknuo crveno-zeleni plakat Jelene Burušić.

Povjerenstvu je rekla:

„Naslov koji nam je zadan izvrsno se uklopio u moj plakat. Čitala sam kako bih saznala o čemu se u knjigama radi. Razmišljala sam, kao što su neprestano razmišljali i glavni likovi naših knjiga. Razmišljala sam o njihovom svijetu, ali i o svojem i tražila sam poveznice između njih. Zatim sam razgovarala s kolegicama iz školskog tima, s mentorima i roditeljima. Nedostaje samo jedna riječ; stvaram…. ili ipak ne, moje stvaranje vidljivo je svima vama i nadam se da će svakog gledatelja navesti da čita, da o pročitanom razmišlja i razgovara.“

Jelenini mentori bili su Robert Samardžić, učitelj likovne kulture, i Ivana Kosko, školska knjižničarka.

UPISI U PRVI RAZRED

Potvrda o školovanju

POLITIKA PRIVATNOSTI

U školskoj godini 2023./2024. naša škola sudjeluje u dvogodišnjem međunarodnom Erasmus+ projektu ‘Solidarity is About Youth - SAY’/‘p.s. Pokreni solidarnost!’ koji se paralelno održava u Hrvatskoj, Španjolskoj, Sloveniji, Italiji, Francuskoj i Poljskoj. Cilj projekta je obogatiti nastavu građanskog odgoja i obrazovanja, a s učenicima obraditi teme solidarnosti, siromaštva, nejednakosti, diskriminacije, ljudskih prava te suvremene svjetske izazove i to kroz obradu fotografija i pisanje osvrta. Fotografije koje će učenici analizirati prednji su dio razglednice koju će poslati svojim sugrađanima, poput “poruka u boci” s ciljem pokretanja dijaloga o solidarnosti s lokalnom zajednicom - odgovorite im! Tijek projekta možete pratiti na: https://www.fraternity-card.eu/ U Hrvatskoj projekt vodi Centar za mirovne studije, a našoj školi koordinatorica je Ivana Kosko. Projekt je sufinanciran sredstvima Europske Unije iz programa Erasmus+.

13.05.2024. 11:22
RODITELJSKI 3. A
Roditeljski sastanak učenika 3. a razrednog odjela održat će se u utorak,14.5.2024. godine u 18 sati. Razrednica : Andreja Njegač

19.04.2024. 14:27