S književne čajanke – preko micro:bita do dekice, knjige i čaja

Autor: Manuela Jadanec, 8. 10. 2018.

Ususret Mjesecu hrvatske knjige koji traje od 15. listopada do 15. studenoga, drugu godinu zaredom u našoj je školi održana književna čajanka. I ovoga puta čajanka je održana na satu Hrvatskoga jezika u školskoj knjižnici gdje je učenike 6. c i 6. d i ovoga puta uz učiteljicu Manuelu Jadanec dočekala školska knjižničarka Ivana Kosko koja je i ove godine sudjelovala u organizaciji čajanke.

Zadatak za učenike bio je samo jedan – ponijeti jastučić ili dekicu na kojoj će se udobno smjestiti čitajući. Odmah po ulasku u knjižnicu na stolu su ih dočekali paketići, ovoga puta vrećice s brojevima, i jedan micro:bit. Svatko od njih uzeo je micro:bit i zatresao ga, a micro:bit je pokazao nasumičan broj. Učenici su potom uzeli vrećicu s brojem koji je pokazao micro:bit i pronašli ugodno mjesto za čitanje.

Iako je dogovor bio da svi zajedno otvore vrećice i pogledaju naslove koje su izvukli, kod nekih je znatiželja bila jača, a nekima su se sreća (i micro:bit) osmjehnuli pa su dobili upravo onaj naslov koji su i priželjkivali.

Čitanje s razumijevanjem preduvjet je uspjeha u školi, na poslu i u životu općenito, stoga je važno da učenici ne pokazuju otpor prema čitanju, nego da ga povezuju s pozitivnim osjećajima ugode i topline.

Sat proveden na dekici i jastučiću uz knjigu koja im je postala lektira za mjesec listopad dobar je put prema tome, a posebnom osjećaju doprinijeli su i topao čaj i keksići, ali i ugodna glazba dvojca 2 Cellos.

Više fotografija u nastavku!