PLANETARIJ U ŠKOLI

Autor: Ana Klarić, Ivana Budimčić, Patricija Heroić, Dora Kolar, Danijela Knežević, 28. 11. 2018.

Učenici 4. i 5. razreda imali su priliku vidjeti najveći mobilni planetarij u Hrvatskoj. Uživali su u pogledu na noćno nebo i istraživali. U sklopu posjeta održano im je i edukativno predavanje. Četvrti su razredi slušali o Sunčevu sustavu i njegovoj važnosti za život na zemlji. Petim su razredima objašnjeni sustavi meridijana i paralela i mjesečeve mijene. Za sve njih bilo je to nezaboravno iskustvo. Njihova zapažanja pročitajte u nastavku.

Učenici četvrtih razreda imali su priliku vidjeti kako izgleda Sunčev sustav. U dvorani je bio veliki balon. Bio je napunjen zrakom. Ušli su unutra kroz otvor koji je izgledao kao dva spojena madraca na napuhavanje. Unutra je bilo mračno. Sjeli su na strunjače i gledali u strop balona na kojem su prikazani planeti. Bili su jako uzbuđeni. Neki su se učenici preplašili kad su vidjeli da se meteor približava.
Slušali su o planetima Sunčevog sustava i dinosaurima koji su prije živjeli na Zemlji. Predavačica im je približila slike svih planeta u Sunčevom sustavu i opisala svaki od njih. Naučili su kad je na Zemlji dan, a kad je noć. Vidjeli su koji je položaj Zemlje u odnosu na Sunce u različita godišnja doba. Na kraju su vidjeli da postoji puno zvijezda koje su veće od našeg Sunca i da je Zemlja u odnosu na njih tek mala točka.

Patricija Heroić, 4. c

Učenici IV. razreda Područne škole  išli su u četvrtak, 28. 11. 2018. godine planetarij u školsku dvoranu matične škole u  Božjakovini.

Kad smo ušli, s nama su bili učitelji i voditeljica. Malo nam je govorila o planetima. Naučili smo planete po redu, tu su Merkur, Venera, Zemlja, Mars, Jupiter, Saturn, Uran i Neptun. Najveći je Jupiter, a najmanji Merkur. Svi smo bili tihi jer je bilo jako zanimljivo. Sljedeće što nam je pokazala bila su zviježđa. Postoji više od 83 raznih zviježđa. Zviježđa su dobila imena po grčkoj mitologiji, kao na primjer Herkules. Zatim je prikazala dinosaure koji su nekada živjeli na Zemlji, zvali su se Triceratops, Stegosaur itd. Na kraju je prikazala Sunce. Jeste li znali da ima preko desetak zvijezda većih od našeg Sunca? Izašli smo van i to je bio kraj. Jako je bilo poučno i zabavno.

Dora Kolar, 4. a PŠL