Posjet vjerskim zajednicama

Autor: Dragana Turkalj, Marta Čičak, 12. 4. 2019.

Prvog dana mjeseca travnja sedmi su razredi u pratnji razrednica te vjeroučiteljice Valentine Hajdarović i vjeroučitelja Domagoja Mlinarića posjetili vjerske zajednice u Zagrebu. Prvo su posjetili Židovsku općinu i sinagogu gdje su naučili mnogo o židovskim blagdanima, vjerskim obredima, vjerskom životu židova. Rabin im je ispričao i o običajima na vjenčanju i sprovodu. Nakon posjeta Židovskoj općini učenici su imali slobodno vrijeme za šetnju i doručak. Uslijedio je obilazak zagrebačke katedrale ili katedrale Uznesenja Blažene Djevice Marije i svetih Stjepana i Ladislava. Na kraju su posjetili i Islamski centar Zagreb. Prije ulaska u džamiju učenice su morale prekriti kosu, a svi su, kao znak poštovanja prema islamskoj kulturi, ostavili obuću pred džamijom. U džamiji su učenici saznali zanimljivosti o Kuranu, načinima molitve, muslimanskim običajima. Također, u džamiji su saznali zašto muslimani ne jedu svinjsko meso, što predstavlja zelena boja u islamu, zašto žene prekrivaju kosu. Bio je ovo jedan poučan i zanimljiv posjet.