OSMAŠI U VUKOVARU

Autor: Administrator , 10. 6. 2011.

Mlade novinarke Ivona Škoro i Božica Francić podijelile su s nama svoje nezaboravne trenutke posljednjeg zajedničkog izleta sa svojim razredom i razrednicima. Posjet Slavoniji pamtiti će još dugo.

Učenici osmih razreda išli su na takozvani „drugi maturalac“. Okupili su se 2. lipnja 2011. ispred škole zajedno sa svojim razrednicima i krenuli oko 7 sati na put. Putem prema istočnoj Slavoniji vladala je ugodna atmosfera. Učenici su još uvijek bili pospani, ali s vremenom su se razbudili. Prvi su posjetili Park prirode Kopački rit. Zajedno s vodičem smjestili su se na brodić i krenuli u obilazak Kopačkog rita. Obilazak brodićem trajao je oko sat vremena. Čuli su razne priče o močvari, saznali da se tamo snimao film Duh u močvari, te mnogo o životinjama koje tamo stanuju. Posebnu su priču čuli o orlu štekavcu, koji je zaštitni znak Kopačkog rita. Vidjevši razne žabe, male kornjače, čaplje i ostale životinje, uživali su u prirodi. Nakon obilaska brodićem, krenuli su prema dvorcu u kojem su pogledali film o Kopačkom ritu i u koji je na odmor znao dolaziti Josip Broz Tito. Prošetali su šumom oko dvorca i vidjeli kapelicu posvećenu papi Ivanu Pavlu II., takozvanu Kapelicu papinskog blagoslova. Zatim su, napokon, krenuli prema Bizovačkim toplicama koje su mnogima bile najvažniji dio izleta. Stigavši tamo udobno su se smjestili u sobe i zatim krenuli na kupanje. Uživanje u vodenim radostima trajalo je oko 3 sata i zatim je uslijedila večera i disko večer. Plesali su svi zajedno i upoznali su učenike iz Splita. U maloj prostoriji, uz odličnu glazbu, svi zbijeni, super su se zabavljali. Plesali su i iz svge grla pjevali. Neki su čak i izgubili glas. U disku su čak i otpjevali rođendansku pjesmu Mariju Jovcu povodom njegovog rođendana. No, kao i uvijek, sve što je lijepo kratko traje. Tako su oko 12 sati krenuli prema svojim sobama i umorni otišli spavati. Sutradan, oko 7 sati bilo je buđenje. Neki su se jedva razbudili, a neki već popili kavu ili čaj.
Nakon doručka krenuli su prema Vukovaru. U Vukovaru ih je dočekao vodič i slijedilo je kratko razgledavanje grada. Zatim su posjetili križ koji je, na ušću rijeke Vuke u Dunav, podignut za poginule branitelje na području Vukovara u Domovinskom ratu.

Fotografirali su se pored njega i krenuli prema Ovčari, mjestu gdje je pronađena masovna grobnica. Zatim su vidjeli i groblje posvećeno braniteljima i njihovoj najužoj obitelji. Slikali su se pored velikog, glavnog križa, sastavljenog od četiri velika kamena. Nakon tužnih priča koje im je vodič ispričao na Ovčari i groblju, vratili su se u grad Vukovar na ručak. Ručak je bio na brodu koji se nalazi na rijeci Dunav. Nakon ručka uputili su se prema crkvi sv. Filipa i Jakova koja je, prema riječima svećenika koji ih je dočekao, treća po dužini u Hrvatskoj. U dvorani pokraj crkve pogledali su film o Vukovaru koji je na sve učenike djelovao potresno. Iz Vukovara su krenuli prema Đakovu. Posjetili su čuvenu katedralu posvećenu sv. Petru. Ne postoji prave riječi kojima bi se mogla opisati njezina ljepota, istaknuti posebnost. Divljenje katedrali trajalo je kratko, jer su žurili u Državnu ergelu lipicanaca Đakovo. Vidjeli su razne konje: za utrke, za pomoć osobama s teškoćama u razvoju, itd. Prije samog povratka kući, učenici su imali slobodnog vremena za odmor i šetnjicu,a zatim se teška srca, zajedno sa svojim razrednicima, krenuli domovima i oprostili se na neko vrijeme sa Slavonijom. Ovo im je bio posljednji zajednički, ali i nezaboravni izlet koji će im zauvijek ostati u sjećanjima za što žele zahvaliti svojim razrednicima Mariji Biočić, Zvonku Biočiću, Aniti Vrdoljak, Ivanu Jukić i Ivani Skočić.

Osim zahvale za nezaboravni izlet, učenici osmih razreda zahvaljuju svojim razrednicima na ove četiri godine, kroz koje su naučili mnogo toga, posjetili razna mjesta i na kraju svega, na tome što su ih odgajali da postanu čovjekom.

IVONA ŠKORO i BOŽICA FRANCIĆ, 8. b