Međunarodna suradnja

U kontekstu želje i potrebe za razmjenom međusobnih iskustava i povezivanjem prostorno udaljenijih prostora, ali istovremeno i interesno bliskih područja bavljenja, razvila se međunarodna prosvjetna suradnja između Osnovne škole s dvojezičnom nastavom iz Bezenye u Mađarskoj i naše škole. Činjenica da u Mađarskoj postoje škole u kojima se nastava izvodi i na hrvatskome jeziku po prirodi je stvari potakla naše tamošnje kolege da pronađu svoju školu-prijatelja i prvi nas puta posjete 2008. godine.

Posjeti su se otada svake godine međusobno izmjenjivali pa su u tom smislu i prerasli početna očekivanja koja su se bazirala na elementarnoj razmjeni sadržaja vezanih isključivo nastavu. Pored osnovnih ciljeva razmjene kulturno-umjetničkih sadržaja, upoznavanja povijesne i prirodne baštine Mađarske i Hrvatska, te njegovanja hrvatskoga jezika i običaja prvenstveno u Mađarskoj, u planu je i izrada trojezičnog mađarsko-hrvatsko-engleskog slikovnog rječnika, čija će uporabna korist, nadamo se, biti i veća od tek svojevrsnog nastavnog pomagala.

Praktično se suradnja ostvaruje u zajedničkom sudjelovanju u nastavnim aktivnostima projektima. Prije svega to su Škola u prirodi i Škola plivanja koja se kod nas izvodi u Baškom Polju u okviru nastavnog plana i programa za 4. razred. U vrijeme jednotjednog trajanja Škola, koje se temelje na isprepletenosti odgojno-obrazovnih, sportsko-rekreacijskih i kulturno-zabavnih aktivnosti, pridružuju nam se i učenici iz Bezenye na čelu sa svojim nastavnicama Renate Novak-Toth, nastavnica hrvatskog jezika, i Ane Singer, nastavnice tjelesnog odgoja. S druge strane i mi kod njih sudjelujemo u proslavama Dana škole i Županije Vas (Železna županija) koja obuhvaća cjelodnevnu manifestaciju "Dan ptica". Manifestacija podrazumijeva razne igre i natjecanja u šumi, promociju ekoloških, kulturnih i povijesnih sadržaja i vrijednosti te predstavljanje folklornih grupa naše i njihove škole.

Osim ostvarivanja konkretnih projekata, valja istaći da je najveća vrijednost međunarodne suradnje omogućavanje stvaranja novih prijateljstava među učenicima i učiteljima i razvijanje osjećaja prihvaćanja, razumijevanja i uvažavanja drugih kultura, jezika i običaja.